יעל גרינפטר

פרנסואה הולנד, שיתמודד ככל הנראה מטעם הסוציאליסטים בבחירות לנשיאות צרפת ב-2012, זכה שלשום לתמיכה מכיוון בלתי צפוי. ז'אק שיראק, נשיא צרפת לשעבר וממשיך דרכו של שארל דה-גול, הצהיר כי בבחירות לנשיאות הוא "מתכוון להצביע לפרנסואה הולנד".

הדברים נאמרו כששני האישים השתתפו בטקס פתיחת תערוכת אמנות סינית במוזיאון ז'אק שיראק במחוז קורז. לפי הז'ורנאל דו דימאנש, שיראק חייך כשאמר להולנד "אצביע לך, אבל אם אלן ז'ופה (שר החוץ של צרפת) יתמודד, אצביע לו, כי אני מאוד מחבב אותו". על אף ניסיונותיהם הנואשים של עוזרי שיראק להשתיקו, הוא התעקש לחזור שוב על הדברים - הפעם מול מצלמות הטלוויזיה.

פרנסואה הולנד ניסה להחזיר את הדברים לפרופורציות הנכונות: "זו היתה בדיחה. הוא סתם מנסה להרגיז את ידידיו, ובאמת שלא צריך להתייחס לדברים כאל הצהרה רשמית".

ואולם, גם בספר הזיכרונות שכתב, הרעיף שיראק שבחים ללא הרף על מזכ"ל המפלגה הסוציאליסטית לשעבר. הוא הזכיר את ההצבעה בנושא כיסויי הפנים והראש של המוסלמיות, והגדיר את התנהלותו של הולנד כזו של "מדינאי אמיתי".

סרקוזי ושיראק

לעומת זאת, נראה שהמועמד בפריימריז הסוציאליסטי אינו מעוניין באהבה רבה וחונקת מדי. "איני רוצה להגזים בחשיבות המחמאה", אמר הולנד, שהוסיף: "לא ראיתי בדבריו של הנשיא לשעבר מלות עידוד, אלא פשוט עדות לאירוע מסוים".

יום לאחר פרסום הצהרתו של שיראק, יצא הנשיא לשעבר בהודעה שבה הביע צער על הפרשנות השגויה שניתנה לדבריו. "זה היה הומור קורזי, התבדחות בין שני רפובליקנים שמכירים זה את זה שנים רבות. צר לי שאנשים הבינו את הדברים לא נכון", אמר שיראק.

לדעת גורמים במפלגה הסוציאליסטית, מחמאותיו ושבחיו של שיראק נועדו בעיקר לפגוע בנשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, ולאו דווקא כדי לצדד בהולנד. ואכן, בספרו "ימי הנשיאות", שיראה אור בימים הקרובים, מבהיר הנשיא לשעבר בצורה חדה ובהירה מהי דעתו על מי שבעבר צעד לצדו בימין הפוליטי.

לפי הספר, השניים אינם חולקים "חזון צרפתי משותף". לטענת שיראק, במקום לאחד את הצרפתים, סרקוזי "מציב אותם אלה מול אלה ומפלג אותם לקטגוריות מנוגדות", כך לפחות לפי תקשורת הצרפתית. שיראק מצדיע ל"אנרגיה האינסופית ולכישורי התקשורת" של סרקוזי, אולם במקביל מתייג אותו כ"עצבני, קצר רוח, אמריקאי מדי ולא נאמן", ומציין כי בגלל התכונה האחרונה לא מינה אותו לראש ממשלה בתקופת שלטונו כנשיא.

בספר לא מזכיר שיראק את תקופת נשיאותו של סרקוזי, אך ממטיר שבחים על מי שככל הנראה יתמודד מולו ב-2012 - פרנסואה הולנד - המתנהל לדעתו כ"ראש מדינה אמיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ