אבי יששכרוף

לאחר חמישה חודשים של שיתוק במערכת הפוליטית הלבנונית שתפקדה ללא ממשלה, הודיע היום (שני) מזכירו של ראש הממשלה החדש בלבנון, נג'יב מיקאתי, כי הושלמה הרכבת הקבינט.

הממשלה הלבנונית החדשה תורכב מ-30 שרים, בהם שניים מארגון חיזבאללה, שהיה זה שהוביל את המשבר הקואליציוני בינואר שעבר והיה אחראי להפלתו של ראש הממשלה הקודם סעד א-דין אל-חרירי. בעקבות המשבר הקודם, הצליח חיזבאללה להביא לכך שרוב חברי הפרלמנט יתמכו במועמדותו של מיקאתי, איש עסקים אמיד שנחשב מקורב למשטר הסורי.

נשיא לבנון עם ראש הממשלה ודוברו, היום. תצלום: רויטרס

ואולם, מאז שהטיל נשיא לבנון מישל סולימאן את מלאכת הרכבת הממשלה על מיקאתי, לא הצליח ראש הממשלה החדש לסיים את הרכבת הקבינט שלו ולוודא כי יש בידיו את היכולת לזכות ברוב בהצבעת אמון בממשלה. כעת צריכה הממשלה לקבל את אמון הפרלמנט, שרבים מחבריו שייכים למחנה האנטי-סורי ומתנגדים להרכב הממשלה החדשה.

חברי הממשלה הם חברי המחנה היריב לזה של אל-חרירי (ה-14 במארס) וזכו לכינוי שמונה במארס. לממשלה החדשה יצטרפו בין היתר חברי סיעתו של המנהיג הנוצרי מישל עאוון וכן אנשיו של מנהיג הדרוזים ווליד ג'ונבלט. יריבו של ג'ונבלט בקרב הדרוזים, טלאל ארסלאן, שמונה לתפקיד שר לא בכיר, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו. לדבריו אינו יכול להיות חבר ממשלה שאינה נותנת לדרוזים תפקיד משמעותי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ