לסוכני ה-FBI יותר לחטט באשפת ביתם של האזרחים

סמכויות חדשות שיוענקו לסוכני הארגון מעוררות חשש בארה"ב. "הדרישה לתוספת סמכויות רק מעלה את הסיכוי לנצלן לרעה"

ניו יורק טיימס
צ'רלי סבג'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
צ'רלי סבג'

האף-בי-איי יעניק סמכויות משמעויותיות חדשות ל-14 אלף סוכניו שיהנו בקרוב ממרחב פעולה רב יותר. הסוכנים יוכלו לערוך חיפושים במאגרי נתונים, לחטט באשפה ביתית ולעקוב אחר חייהם של בני אדם שעוררו את תשומת לבם.

בקרוב תפורסם מהדורה חדשה של "המדריך לחקירות פנים ארציות ולמבצעים", כך סיפר בכיר בארגון, שעבד על טיוטת המסמך, וכן כמה בעלי תפקידים אחרים שתודרכו בנוגע לתכניו. הכללים החדשים מתווספים לאמצעים שכבר ננקטו בעשור האחרון ונועדו לספק לסוכנים חופש פעולה רב יותר בשעה שהם מחפשים סימנים לפעילות פלילית או לפעילות טרור.

אחד השינויים הגדולים ביותר מתייחס לקטגוריה הנמוכה ביותר של החקירות, הקרויות "הערכות". קטגוריה זו, שנוצרה בדצמבר 2008, מאפשרת לסוכנים לבדוק בני אדם וארגונים בדיקה מונעת, ללא כל ראיות מוצקות לחשדות על פעילות פלילית או פעילות טרור.

המתנגדים מזהירים: זהו צעד לא נבון

לאחרונה תודרכו עורכי דין המתמחים בסוגיות של פרטיות על השינויים הצפויים בסמכויות הסוכנים. מייקל ג'רמן, סוכן אף-בי-איי לשעבר המשמש כיום פרקליט מטעם איחוד חירויות האזרח בארה"ב (American Civil Liberties Union), טוען כי הקלה נוספת בהגבלות המוטלות על סמכויות הסוכנים, בעיקר אם אין להם סיבה מוצקה לחשוד שמישהו עובר עבירה, תהיה צעד לא נבון.

"הדרישה לתוספת סמכויות לחקור בני אדם, רק מעלה את הסיכוי לנצל סמכויות אלו לרעה", טוען ג'רמן ומצביע על התלונות שהוגשו נגד מעקבים שעורכת הסוכנות אחרי קבוצות פוליטיות ומסגדים. כמו כן ציין ג'רמן את גילויי המבקר הפנימי של הארגון ב-2007 על כך שהאף-בי-איי ניצל לרעה צווי חירום המאפשרים לסוכנים לקבל מידע, כגון תרשומות טלפון, בלא צו בית משפט יותר מפעם אחת.

ולרי קפרוני, היועצת המשפטית של האף-בי-איי, אמרה כי הסוכנות תיקנה את כל הבעיות בנוגע לצווי החירום ונקטה צעדים להבטיח את מניעת הישנותם. היא הוסיפה כי הסוכנות אינה זקוקה לרשות כדי לשנות את המדריך שלה, כל עוד הכללים המופיעים בו מתאימים לקווי המתווה הרחבים שהוציא שר המשפטים. לדבריה, הסיכונים והיתרונות שבכל שינוי נבדקו היטב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ