רויטרס

ראש ממשלת רוסיה לשעבר מיכאיל קסיאנוב מתריע מפני מהומות ומחאות ענק בעוד כחמש שנים, אם הממשלה לא תשנה את מדיניותה הכלכלית ותיישם רפורמות דמוקרטיות.

לדברי קסיאנוב, הנשיא דמיטרי מדוודב החמיץ את ההזדמנות להחלת הרפורמות הליברליות והכלכלה מידרדרת תחת ידיו של ולדימיר פוטין, שמכהן כיום כראש הממשלה. בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" הוא ציין כי הכלכלה הרוסית מסתמכת יותר מדי על נפט וגז, השחיתות גואה, התחרות מוגבלת ומספר התושבים יורד. הוא הוסיף כי "עלינו להכין את האנשים לשינוי. זו ההזדמנות האחרונה לקבל החלטה על המצב באמצעים חוקתיים-פרלמנטריים. בעתיד הקרוב הבעיות יהיו קשות יותר".

לשאלה מה יקרה אם לא יחולו שינויים, ענה קסיאנוב כי "יהיה שינוי, אבל לא כתוצאה מבחירות לפרלמנט. טרם הגענו למצב הזה, אבל אני חושש שזה יקרה בעוד שלוש, ארבע או חמש שנים, בתקופה הכהונה הנשיאותית הבאה. זעם האזרחים כלפי השלטונות גדל ומתעצם. לדבריו, אין לרוסיה מסורת של תסיסה לאומית ברחבי המדינה, על אף המהפכה הבולשביקית שפרצה לאחר מאות שנים של שלטון הצארים.

קסיאנוב, שכיהן כראש ממשלה כארבע שנים בין 2000 ל-2004, תהה "אם אפשר יהיה לשנות את המצב באמצעים חוקתיים או שמא כבר מאוחר מדי". הוא ציין כי צעירים בערים הגדולות מתוסכלים עקב האבטלה והיעדרם של חופש הביטוי והדמוקרטיה, ומאמינים שאין להם שליטה על עתידם משום שכל התנגדות תדוכא במהירות.

קסיאנוב הקים את מפלגת חירות העם יחד עם הנשיא המנוח בוריס ילצין ועם ולדימיר ריז'רוב, פוליטיקאי ליברלי. ממשלתו התפרקה לאחר שהתגלעו בינו לבין הנשיא דאז פוטין חילוקי דעות, והוא מנסה כיום לרשום מפלגת אופוזיציה שתשתתף בבחירות הפרלמנטריות בדצמבר השנה ובבחירות לנשיאות במארס הבא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ