יותר מ-7,000 פליטים כבר נמלטו מסוריה; טורקיה שוקלת להקים אזור חיץ על הגבול

הטלוויזיה הסורית הציגה תמונות של קבר אחים, שבו נקברו לטענתה אנשי כוחות ביטחון שנהרגו בידי כנופיות מורדים חמושות

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בגבול סוריה-טורקיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" בגבול סוריה-טורקיה

סורים שברחו לגבול טורקיה מהכפרים הסמוכים לג'יסר א-שוג'ור סיפרו לכתבים כי חיילים עצרו מאות תושבים באזור אתמול. המעצרים מגיעים לאחר מתקפת הצבא על העיירה בצפון-מערב סוריה ובעקבות טענת השלטון כי 120 אנשי כוחות הביטחון נהרגו בעימותים עם כנופיות חמושות. בטורקיה, אליה הגיעו כבר יותר מ-7,000 פליטים, שוקלים להקים אזור חיץ על הגבול, בתוך שטח סוריה, במקרה שהדיכוי העקוב מדם של ההפגנות וזרם הפליטים יימשכו.

הטלוויזיה הסורית פרסמה אתמול תמונות של מה שנטען שהוא קבר אחים המכיל את גופותיהם של עשרה מאנשי כוחות הביטחון הסוריים. גרסה רשמית זו מטילה את האחריות על חמושים, שתכננו לכאורה לטבוח באנשי כוחות הביטחון, לקבור אותם בקברי אחים, ולאחר מכן ליצור קשר עם תחנות הלוויין "המשוחדות" כדי לפגוע במוניטין של הצבא הסורי ובכבודו. פעילי אופוזיציה מכחישים את הטענות, וגורסים שההרוגים הם אזרחים שנהרגו במהלך המרידה.

הפליטים, שממשיכים לספר על התקפות אלימות של כוחות הצבא הנאמנים למשטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסאד על כפרים באזור צפון-מערב סוריה, תוך כדי ירי על אזרחים, אונס נשים ושריפת שדות חקלאיים, ממשיכים לחצות את הגבול ולמצוא מחסה במחנות פליטים שהקים עבורם ארגון הסהר האדום הטורקי בהוראת הממשלה באנקרה. מאהר עאבד, תושב אחד הכפרים, סיפר לאחר שהצליח להגיע למחנה פליטים ליד העיירה האצ'יפאשה כי "חיילים ואנשי ביטחון אזרחיים באו בשבת, למרות שלא היו אצלנו הפגנות. ידענו שהם בדרך ולכן כמעט כל התושבים ברחו להרים. הם שרפו שדות חיטה וירו במי שנשאר מאחור ובבעלי החיים שלנו".

עד כה הסתפקה ממשלת טורקיה בקליטת הפליטים באזור הגבול ובהושטת סיוע הומניטרי. אבל עד עתה, לא התערבו הכוחות הטורקיים על הגבול, שתוגברו בימים האחרונים באלפי חיילים נוספים, בנעשה בצד הסורי. אתמול גברו ההערכות בתוך טורקיה שהממשלה צפויה לשנות את מדיניותה, כעת שהסתיימו הבחירות הכלליות - בהן זכתה מפלגת הצדק והפיתוח בהנהגת ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן בכהונה שלישית.

"הברית עם אסד כבר לא רלוונטית", אמר אתמול פקיד ממשל שביקר באזור הגבול. "הוא כבר לא מוכן לשמוע לעצות שלנו וברור שטורקיה לא יכולה להישאר אדישה לכך שמעבר לגבול מתערער השלטון". בין האפשרויות שעולות הן הקמת "אזור חיץ" בתוך שטח סוריה, צמוד לגבול, אליו יוכלו להיכנס פליטים ולזכות להגנה של חיילי הצבא הטורקי. בנוסף, קיימת האפשרות שטורקיה תאפשר לארגוני אופוזיציה סוריים לפעול ממחנות הפליטים שבשטחה.

כשנשאל בסוף השבוע על האפשרות של הקמת אזור חיץ, אמר שר ההגנה הטורקי כי "זה לא על סדר היום כרגע", אבל כעת שהסתיימו הבחירות ולא נראה שאסד שועה לקריאותיו של ארדואן לחולל רפורמות ולהפסיק את הדיכוי הרצחני, ייתכן שטורקיה תנקוט צעדים מעשיים יותר כדי להשפיע על הנעשה בתוך סוריה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ