מפלה לראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני, במשאל העם באיטליה

רה"מ האיטלקי נחל מפלה בשלוש סוגיות בתחום המים, אנרגית הגרעין ומתן חסינות לראש הממשלה. שיעור ההצבעה הגבוה הפך את הסקר למחייב

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

משהו מתחיל להתפוגג בקסמו הפוליטי של סילוויו ברלוסקוני: שבועיים אחרי מפלה צורבת בבחירות מקומיות, ספג אתמול (שני) ראש ממשלת איטליה סטירת לחי נוספת מידי מיליוני בוחרים, כואבת יותר. במשאל עם שהתקיים במדינה בשלוש סוגיות, גניזת שתי יוזמות להפרטת המים, גניזת השימוש באנרגיה גרעינית, וביטול חוק נבצרות זמנית המעניק חסינות לראש הממשלה, שלשלו למעלה מ 95% המשתתפים פתק "כן"; שיעור המצביעים, שעלה על 50% העניק למשאל תוקף חוקי, המחייב את הממשלה ליישם את תוצאותיו. בזאת מצטרפת איטליה לגרמניה, שגנזה בחודש שעבר את השימוש באנרגיה גרעינית.

עם היוודע תוצאות המשאל, הכיר ברלוסקוני בכישלונו והכריז ש"יהיה עלינו להיפרד מהגרעין"; ואולם כהרגלו, הפגין במקביל אופטימיות והבטיח שהוא וממשלתו יסיימו את המנדט שקיבלו מהעם כמתוכנן, בעוד שנתיים.

מפלגת הליגה הצפונית, שבה תלויה הקואליציה שלו, הודיעה ש"נמאס לה לחטוף סטירות" בגללו, ואילו באופוזיציה צוהלים וקוראים לברלוסקוני ללכת לנשיא. "זהו גט כריתות בין הממשלה לעם", אמר בסיפוק מנהיג האופוזיציה פיירלואיג'י ברסאני, עם זרימת הנתונים הראשונים על תוצאות המשאל.

המשאל התקיים אתמול ושלשום ביוזמת מפלגת האופוזיציה IDV, ונכפה על הממשלה בצו בית המשפט העליון. מנתונים סופיים התברר ששיעור ההשתתפות חצה את רף 57% ושהשתתפו בו יותר מ-28 מצביעים.

"בפעם הראשונה זה 16 שנה, נתן משאל העם אותות של חיוניות ומספר משמעותי של אזרחים התייצבו בקלפיות, תוך המרת פיהם של ברלוסקוני ואומברטו בוסי" (מנהיג הליגה הצפונית) - נכתב אתמול העיתון קוריירה דלה סרה במאמר מערכת.

ערב קיומו קיוו, חוגים בקואליציה להניא את הבוחרים מללכת לקלפי, כדי שלא יושג רף 50% הנדרשים; באופוזיציה, ויש אומרים גם בקרב מצבעי הליגה הצפונית, התגייסו לעודד אזרחים לשלשל פתקי "כן".

ברלוסקוני. תצלום: רויטרס

אחת הדמויות הבולטות שנרתמו לסייע לגניזת יוזמת הפרטת המים והשימוש באנרגיה אטומית, הוא אדריאנו צ'לנטאנו, כוכב הרוק ופעיל הסביבה המפורסם ביותר באיטליה."זו שאלה של חיים ומוות", קרא הזמר הוותיק המנהל מאבק לשימור הסביבה זה יותר מארבעים שנה

אף שלתוצאות המשאל בסוגיות המים והגרעין צפויות להיות השפעות פוליטיות וכלכליות מרחיקות לכת, דומה שדווקא ביטול חוק הנבצרות, המתפרש כהפגנת אי אמון אישית בו, חורה במיוחד לברלוסקוני. לטענת מתנגדיו, חוק זה נועד לגונן על ראש הממשלה מפני הופעה בבתי המשפט שבהם תלוים ועומדים נגדו ארבעה משפטים בגין שחיתות, ניצול לרעה של שררה והדחה לזנות של קטינה.

לפני כשבועים נחלו ברלוסקוני והקואליציה שלו מכה אנושה בבחירות אזוריות ומקומיות חלקיות, שבהן הפסיד בין היתר את בירת האימפריה הכלכלית שלו, מילאנו, ואפילו את עיירת מגוריו, ארקורה. מכה שנייה רצופה זו עשויה לבשר, שעל רקע המצב הכלכלי הקשה בארצו, המשפטים והסקנדלים המלווים אותו בשנים האחרונות, האיטלקים כבר אינם הולכים שבי אחרי קסמיו של הקווליירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ