הפליטים הסורים שוברים שתיקה

גבולות הסיפור

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

עדויותיהם של הפליטים שמצאו מחסה בטורקיה בימים האחרונים חוזרות על עצמן. אנשי כוחות הביטחון שיורים על אזרחים, יורים בחיילים שמסרבים לפתוח באש על מפגינים, שורפים שדות, צדים את התושבים שברחו להרים.

אחרי יומיים בגבול, קשה מאוד לגלות פרט חדש בנוגע לאירועי השבוע האחרון באזור העיר המורדת ג'יסר א-שוג'ור. אבל דווקא האחידות בגרסאותיהם של אלה שנמלטו מהטבח משרתת מטרה חשובה שהוחמצה בשלושת חודשי סיקור של העימותים בסוריה - הצלבת גרסאות ואימות עובדות. עקרון שהתקשורת העולמית נאלצה לזנוח זמנית בשל הסגירה המוחלטת של סוריה.

לא עוד שיחות טלפון חטופות, סרטונים שהועלו לאינטרנט, שמועות ודיווחים מגופי אופוזיציה וארגוני זכויות אדם המתחרים בהודעות הרשמיות של המשטר והטלוויזיה הממלכתית. בפעם הראשונה יכולנו לדבר פנים אל פנים עם אנשים שהיו שם, עם עדי ראייה. הם לא היו פעילים פוליטיים או אפילו מפגינים לרגע, אלא תושבים מג'יסר א-שוג'ור וכפרי הסביבה. בעלי מלאכה, חקלאים, הורים, סטודנטים. כולם עייפים ומפוחדים אחרי מנוסה המונית אל ההרים ומעבר לגבול.

ועדיין זאת לא התמונה המלאה. גם הם לא יודעים יותר מאתנו מה התרחש בשאר חלקי סוריה. בחבל הגבול בטורקיה פגשנו גם סורים אחרים, אנשי עסקים ומשפחות מערים כמו לטקיה וחאלב, נוסעים ברכבי מרצדס. רובם התחמקו מלענות לשאלותינו, אבל אלה שענו טענו שמדובר בהגזמות ושקרים. אלה הסורים שהתעשרו בעידן אסד וייתכן שיש להם סיבה להמעיט בהיקף העימותים, אבל כנראה שיש מידה של אמת בדבריהם. חלק מערי השדה התקוממו, אבל המשטר שומר על הסדר במרבית המדינה.

ההפיכות בתוניסיה ומצרים התקיימו באור זרקורים מלא. לסיקור התקשורתי היה ללא ספק חלק בקביעת קצב האירועים. גם העימותים בלוב, תימן ובחריין זוכים לחשיפה כמעט מתמדת, אבל סוריה, כמו בעלת בריתה איראן, מצליחה במידה רבה להסתיר את המתרחש בה.

הודות לקרבתה לגבול ולחופש התנועה היחסי המתאפשר בטורקיה, הצלחנו לשפוך אור על הטבח בג'יסר א-שוג'ור, אבל אירועים דומים מאוד התרחשו כמעט בוודאות בעיירות נוספות בסוריה. לא ברור מתי ייחשפו אלה. בינתיים משמשים הפליטים במחנות יאדליאר, האצ'יפאשה ואלטונוז דוברים למיליוני סורים מושתקים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ