לראשונה: טיפולים בהתאמה אישית לגנטיקה של החולים

קופת חולים כללית תחל בתקופה הקרובה בתוכנית שבה יותאמו טיפולים לחולים על בסיס הגנטיקה הייחודית שלהם. שלוש מהבדיקות החדשות יסייעו למאבק בסרטן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

קופת חולים כללית תחל בשבועות הקרובים בהפעלת תוכנית ראשונה מסוגה בישראל המציעה סדרת בדיקות אבחוניות למבוטחיה במסגרת רפואה מותאמת אישית. במסגרת התוכנית יתווספו בשבועות הקרובים ארבע בדיקות חדשות. אלו יאפשרו לקבוע את מידת ההתאמה של החולה לטיפולים רפואיים, בהתאם לנוכחותן של מוטציות גנטיות, בדיקות המיועדות לאלפי חולים בשנה. יש לציין כי בארבע וחצי השנים האחרונות כבר החלו קופות החולים בישראל להציע שלוש בדיקות גנטיות למבוטחים, אולם כעת מדובר בתוכנית ייעודית ראשונה ליישום נרחב של רפואה מותאמת אישית במסגרת קופת חולים.

התוכנית - שעלותה מוערכת בכ-5 מיליון שקל בשנה - גובשה בחודשים האחרונים על ידי ועדת מומחים בשירותי בריאות כללית, המבטחת 58% מהישראלים. בהתאם להמלצת הוועדה יינתנו הטיפולים ברפואה מותאמת אישית ללא תשלום לכלל מבוטחי הקופה. הבדיקות החדשות, שאושרו בשנים האחרונות במינהל התרופות האמריקאי ובמשרד הבריאות הישראלי, מאפשרות לזהות את התגובה לטיפולים רפואיים בהתאם לזיהוין של מוטציות גנטיות, המגבירות או מפחיתות את הסיכויים להצלחת הטיפול.

מדובר בבדיקה בשם IL28B לחולי צהבת נגיפית (הפטיטיס) מסוג C, שמטרתה לזהות חולים שיגיבו באופן חיובי לטיפול בתרופה אינטרפרון, בדיקה שיש לה אף חשיבות בקביעת הסיכון שהחולה יזדקק בעתיד להשתלת כבד; בדיקה בשם 2-HER שמטרתה לאתר חולים בסרטן הקיבה שיגיבו חיובית לטיפול כימותרפי מסוים; בדיקה בשם UGT1A1 המצביעה על מידת הרעילות של טיפול כימותרפי בשם ?אירינוטקאן' המיועד לחולי סרטן המעי הגס הגרורתי - טיפול הנחשב למסוכן בקרב 7%-10% מהחולים; וערכת בדיקות בשם MSI לאיתור הסיכון להתפרצות תסמונת גנטית על שם לינץ', המגדילה משמעותית את הסיכון לפתח סרטן במעי הגס או הרחם - בדיקה המיועדת למעל ל-5,000 ישראלים בשנה עם גורמי סיכון לתסמונת, לרבות סרטן העובר בתורשה במשפחה.

לדברי פרופ' חיים ביטרמן, הרופא הראשי בכללית ומרכז הוועדה, "הבדיקות מבררות את נוכחותן של מוטציות גנטיות מסוימות באמצעות דגימות דם או דגימות שנלקחות מהרקמה הסרטנית המוצאת מהגוף בביופסיה. בעתיד צפויה הרפואה המותאמת אישית להתרחב ולכלול גם מאפיינים אפידמיולוגיים ככלי להערכת סיכון לפתח מחלות".

הוועדה המקצועית שהמליצה על הכנסת הבדיקות, בהשתתפותם של ביטרמן, פרופ' גד רנרט, ד"ר ניקי ליברמן וד"ר זיו רוזנבוים, ניסחה קווים מנחים לטיפולים הייעודיים לחולים המאובחנים שליליים בבדיקות, באופן המצביע על כישלון אפשרי של הטיפול התרופתי שנבחן בבדיקה. "איננו משאירים אף חולה ללא טיפול. חולים שיימצאו לא מתאימים לטיפול התרופתי הנבדק - יקבלו טיפול תרופתי אחר", מבהיר ביטרמן.

הבדיקות החדשות טומנות בחובן חיסכון כספי פוטנציאלי לקופת החולים, שבבסיסו צמצום עתידי במספר החולים המטופלים בתרופות היקרות לסרטן ומחלות קשות - רק לחולים עם הסיכויים הגבוהים ביותר להגיב לתרופה.

בארבע וחצי השנים האחרונות כבר החלו קופות החולים בישראל להציע שלוש בדיקות גנטיות למבוטחים, אולם מדובר בתוכנית ייעודית ראשונה בישראל ליישום נרחב של רפואה מותאמת אישית במסגרת קופת חולים. בין השאר הוכנסו בשנים האחרונות בדיקה לחולות סרטן השד הלא גרורתי לבירור התגובה לטיפול כימותרפי משלים לאחר ניתוח; בדיקה לבירור הטיפול המומלץ לחולים עם גרורות סרטניות ממקור לא ידוע; ובדיקה לאיתור מוטציה גנטית בקרב חולי סרטן המעי הגס ללא בלוטות נגועות, המאפשרת הימנעות מטיפול כימותרפי.

במחקר שהוצג בשבוע החולף בכנס ה-47 של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית שנערך בשיקגו, ובוצע במרכז לסרטן MD Anderson שבטקסס, נצפתה עלייה משמעותית בתגובה של חולי סרטן לטיפולים תרופתיים, הודות להכנסתן לשימוש של בדיקות ברפואה מותאמת אישית לאיתור מוטציות גנטיות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ