פקיסטאן עצרה חמישה בני אדם בחשד שסייעו לארה"ב באיתור בן לאדן

בצעד שממחיש את המשבר בין פקיסטאן לארה"ב, נעצרו 5 פקיסטאנים בחשד שהעבירו מידע ל-CIA. "בסולם של 1-10, שיתוף הפעולה הוא 3"

ניו יורק טיימס
אריק שמיט, מארק מאזטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
אריק שמיט, מארק מאזטי

סוכנות המודיעין של פקיסטאן עצרה חמישה אזרחים פקיסטאנים בחשד שהעבירו מידע על מיקומו של אוסמה בן לאדן לסי-איי-אי, בחודשים שקדמו לפשיטה בה חוסל מנהיג אל-קאעדה, כך מסרו גורמים רשמיים בארה"ב.

לפי הדיווח, אחד המודיעים הוא רב סרן בצבא פקיסטאן שעקב אחרי מספרי לוחיות הרישוי של כלי הרכב שביקרו באחוזה בה הסתתר בן לאדן באבוטבאד. מעצרם של החמישה מהווה עדות נוספת לשבר בקשר שבין שתי המדינות.

בשבוע שעבר בעת תדרוך סגור של ועדת המודיעין של הסנאט התבקש מייקל ג'יי מורל, סגן ראש הסי-איי-אי לדרג את שיתוף הפעולה של פקיסטאן עם ארה"ב במאבק בטרור בסולם של אחת עד עשר. "שלוש", ענה מורל לפי גורמים שנכחו במקום.

האחוזה בה חוסל בן לאדן. הקצין העתיק לוחיות רישוי של מבקרים. תצלום: אי-פי

גורלם של חמשת המודיעים עדיין לא ברור, אך גורמים אמריקאים אמרו כי ראש הסי-איי-אי היוצא, לאון פאנטה, העלה את הנושא בביקורו באיסלמאבאד בשבוע שעבר.

גורמים בכירים בוושינגטון טוענים כי המעצר ממחיש את הנתק בין ארה"ב לפקיסטאן ועל ההבדל בנושאים להם מעניקות המדינות עדיפות עליונה. לדבריהם, בזמן שעל השתיים להיות בעלות ברית במאבק נגד אל-קאעדה ולנסות לחסל את הרשת המסייעת שהעניקה לבן לאדן את האפשרות לחיות בנוחות במשך שנים, הרשויות בפקיסטאן עוצרות את אלו שסייעו לחיסולו של האדם המבוקש ביותר בעולם.

למרות המשבר ביחסים, גורמים רשמיים בארה"ב הבהירו כי התבטאותו של מורל היתה נקודתית והיא אינה מייצגת את הערכת הממשל הכוללת ליחסים בין המדינות.

"יש לנו יחסים חזקים עם שותפינו ואנו עובדים לצמצום פערים כשאלו מתגלעים", אמר דובר הסי-איי-אי. "ללאון פאנטה היו פגישות מועילות בשבוע שעבר באיסלמאבאד. זו שותפות קריטית ואנו נמשיך לעבוד ביחד במאבק נגד אל-קאעדה וקבוצות טרור אחרות שמאיימות על מדינותנו", אמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ