המדינה שהביאה לעולם את KFC נלחמת בהשמנה

אחד מכל שישה בני אדם בעיר לואיוויל שבמדינת קנטאקי מסווג כבעל משקל יתר. ברשויות מנסים להכניס את האוכלוסייה לדיאטה

ניו יורק טיימס
סטפאני סטורם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סטפאני סטורם

העיר האמריקאית לאויוויל מציגה את גרסתה לרחוב ברודוויי: שלל אורות ניאון מנצנצים מעשרות מסעדות למזון מהיר הפזורות לאורך מסדרון של כחמישה קילומטרים וחוצה שכונות נחשלות. המסעדות בלאויוויל נמצאות בחזית מערכה ציבורית למאבק בהשמנת היתר.

המציאות בשטח ממחישה את הקשיים הרבים הניצבים מול הרשויות הפועלות כדי להכניס לדיאטה את האוכלוסייה הנגועה ברובה בהשמנת יתר חמורה. לא פלא, בסופו של דבר, הרי קנטאקי היא המדינה שבה הקים קולונל הרלנד סנדרס את אימפריית העוף המטוגן הראשון שלו, KFC, ושבה המציא אחד המלונות את כריך ההודו והחזיר המפורסם, "הוט בראון".

נכון להיום, אחד משישה תושבי העיר מסווג כבעל משקל יתר בלואיוויל רבתי, עיר השוכנת במדינה הניצבת במקום השביעי בארה"ב ברשימה ההשמנה הבלתי מחמיאה. ובעוד שיעור זה ממשיך לעלות מ-2008, שיעור המדווחים על פעילות גופנית הולך ויורד, חרף היוזמות הציבוריות הננקטות לעידוד הליכה ורכיבה על אופניים.

התפתחויות חדשות ממקדות את תשומת הלב במלחמה המתנהלת על מזון ומשקל. מצד אחד בישרה רשת KFC על התפריט הלא מטוגן הראשון שלה ועל הפצת רשימה של קלוריות, אחוזי שומן ומלח בכל מוצריה (כפי שנדרש בחוק). אבל מאחורי הקלעים, פועל במקביל שותפה בתאגיד, יום ברנדס, בניסיון לשכנע את ממשל המדינה הדרומית לצרף את קנטאקי לרשימה המצומצמת של המדינות שבהן אפשר להשתמש בתלושי מזון ממשלתיים גם במסעדות למזון מהיר.

"עצם הרעיון שיעשו שימוש בתלושי מזון לקניית מזון מהיר עושה לי בחילה", אומר ד"ר אדייל טרוטמן, מנהל המחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטה של דרום פלורידה. "זה הופך את המזון הלא בריא לברירה הקלה ביותר".

מאמצי העיר להילחם בהשמנת היתר והאופן שבו היא מוציאה כספים לממן אתם, משמעותיים ביותר בעידן שבו המימון הפדראלי מצטמק והולך. אבל אבירי המאבק בהשמנת היתר מודעים שמדובר בתהליך ארוך וקוראים להתאזר בסבלנות כדי לראות תוצאות. "אותם שינוים בסביבה הגופנית והחברתית שלנו אשר תרמו למגיפה הזאת, היו הדרגתיים והתהוו במשך עשרות שנים" אומרת ריסה לאביצו מריי, מנהלת קרן רוברט ווד ג'ונסון שהתגייסה למשימה ב-2003. "עלינו לצפות שהמצב הזה לא יסתדר בן רגע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ