ניו יורק טיימס
גרדינר האריס

מנהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב פרסם אתמול (שלישי) הנחיות שנועדו להכניס קצת סדר בתחום תכשירי ההגנה מהשמש. מההנחיות, המבוססות על מחקר של 33 שנים, עולה כי התכשירים אינם עמידים למים.

ההנחיות שפרסם ה-FDA ייכנסו לתוקפן בתוך שנה ויאסרו על יצרני התכשירים לטעון שמוצריהם עמידים למים או לזיעה, משום שטענות אלו נמצאו חסרות כל בסיס. במקום זאת יורשו יצרנים לציין במשך כמה זמן עמיד התכשיר למים, בהתאם לבדיקות שיערכו.

אנשים משתזפים בחוף הים בתל אביב. תצלום: דניאל צ'צ'יק

"כיום אין לנו כל נתונים המוכיחים שמקדם הגנה גבוה מ-50 מוסיף ערך כלשהו", אמרה ג'נט וודקוק, מנהלת המרכז לתרופות של ה-FDA. ד"ר וורוויק מוריסון, פרופסור לדרמטולוגיה באוניברסיטת ג'ון הופקינס, אמר כי הוא מאוכזב שההנחיות החדשות לא אוסרות לשווק SPF גבוה מ-50, משום שתכשירים כאלה חושפים אנשים ליותר רכיבים מגרים, בלי להציע הגנה משמעותית נוספת.

מנהל התרופות קובע גם כי תכשירי הגנה חייבים לספק הגנה שווה משני סוגי קרינה אולטרה-סגולה, UVB ו-UVA, בכדי לזכות בתואר הנחשק של תכשירים המספקים הגנה מפני ספקטרום רחב של קרינה. קרני UVB גורמות לכוויות ואילו קרני UVA גורמות ליצירת קמטים. שני סוגי הקרינה מסרטנים.

כל תכשיר שלא יספק הגנה שווה משני סוגי הקרינה האולטרה-סגולה, או שיהיה בעל מקדם הגנה שבין 2 ל-14, יצטרך לכלול אזהרה שהתכשיר לא הוכח כמסייע במניעת סרטן העור או הזדקנות מוקדמת של העור. ההנחיות החדשות גם יקבעו סטנדרטים אחידים לבדיקות שיצרנים יצטרכו לבצע לגבי ההגנה מפני קרינת ה-UVA.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ