הארץ של הסופרים | חיזור גורלי באמריקה

טור אישי

אנט לוי-וילאר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנט לוי-וילאר

"את אובססיבית", כך שמעתי מהעורך שלי, מעמיתי העיתונאים ומבני משפחתי כשסיקרתי עבור העיתון שלי, "ליברסיון", את מערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2004 - ההתמודדות בין ג'ורג' בוש לג'ון קרי - וכשכתבתי בעקבותיה את הספר "כרוניקות של מלחמת הסקס באמריקה".

אובססיבית? לא אני האובססיבית.

אמריקה היתה באותם ימים בעיצומה של מלחמה (עיראק) ושל שפל כלכלי (אבטלה גדלה והולכת), ועדיין לא התגברה על הסינדרום הפוסט-טראומטי של ה-11 בספטמבר. ומה עמד במרכזם של הנאומים הפוליטיים, של הדיונים בטלוויזיה ושל מאמרי המערכת בעיתונים? סקס, כמובן, ונושאים הקשורים לסקס: בעד או נגד נישואי הומואים, בעד או נגד הפלות, בעד או נגד מחקר תאי גזע, בעד או נגד ג'נט ג'קסון וחשיפת השד שלה בסופר בול...

הסקס פלש לפוליטיקה.

תופעה דומה כבר קרתה בעבר, כידוע, בימי מופע הריאליטי הנהדר של מוניקה בכיכובו של ביל קלינטון ב-1998. הנשיא ישב אז לצדו של יאסר ערפאת (כן, כן!) במסיבת עיתונאים בבית הלבן שעסקה בתהליך השלום במזרח התיכון, והוכרח להכחיש שקיים יחסי מין עם המתלמדת הצעירה ושביקש ממנה לשקר בנוגע למה שעשו. לא הסקס עצמו היה הבעיה, אלא השקר תחת שבועה: מעשה שהוא בלתי חוקי לחלוטין כשאתה נשיא.

באמריקה של תחילת המאה ה-21, השסע לא היה של דמוקרטים נגד רפובליקאים, של עשירים מול עניים או של לבנים מול שחורים, אלא בין התומכים במה שנקרא "ערכים מוסריים" לבין המתנגדים להם: מצד אחד אמריקה הדוגלת במשפחות, בדת, בשמרנות, בהצנעת כל הקשור למין, ומן הצד האחר, אמריקה הדוגלת בחירות מינית ובחירויות הפרט. ג'ון קרי המסכן לא הבין זאת והמשיך לדבר על אבטלה בזמן שג'ורג' בוש הזדעק בקולי קולות נגד נישואי הומואים. קרי הפסיד ובוש ג'וניור בילה ארבע שנים נוספות בבית הלבן.

הפוריטניות מכה שנית? לא באמת.

אמריקה לוקה כבר זמן רב במקרה קשה של סכיזופרניה מוסרית. היא תמיד המומה כשהיא מגלה שמנהיגיה הפוליטיים השייכים ל"רוב המוסרי" מנהלים מערכות יחסים מחוץ לנישואים, או שהנשיא בכבודו ובעצמו מקיים יחסי מין בחדר הסגלגל. אך לאחר מכן נשותיהם מחייכות למצלמה מוכות צער, והחיים הפוליטיים ממשיכים להתנהל כרגיל.

וכעת, בנוגע למשפט שערוריית המין האחרונה והכל כך מפורסמת של מנהטן.

אמריקה (אך לא רק אמריקה) עוקבת שוב בהנאה אחר עוד דרמה של סקס ופוליטיקה. הפעם לא מדובר בנשיא אמיתי, כמו באפיזודת קלינטון, אלא בנשיא לעתיד - זה מלהיב כמעט באותה מידה, בייחוד כאשר מדובר בנשיא לעתיד של הצרפתים היהירים האלה (נראה שזה מלהיב אותם יותר מאשר המקרה של נשיא מדינת ישראל שנאשם והורשע באונס).

השלב הראשון במשפט במנהטן החל רק לפני עשרה ימים והנה צצה מעל דפי התקשורת האמריקאית שערוריית מין ופוליטיקה חדשה: אנתוני ווינר, דמוקרט, נציג ציבור, מועמד לראשות עיריית ניו יורק, מואשם בשליחת תמונות עירום לנשים - חברות אינטרנט שלו, שאיתן ניהל מערכות יחסים וירטואליות. חבר הקונגרס ווינר נישא לא מכבר להומה אבדין, חברתה הקרובה של הילרי קלינטון אשר, וכאן האירוניה, שתמכה בגברת הראשונה דאז במהלך הימים הסוערים של "מופע הריאליטי של מוניקה".

אך למרות כל זאת, נראה שהאמריקאים יותר משועשעים מאשר נעלבים מהסדרה הארוכה של "חיזורים גורליים בין פוליטיקה וסקס": עבורם אלו סיפורים טובים נטולי סוף דרמטי. וזאת בתנאי שהתסריט אינו כולל פשע של ממש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ