לאחר מסע חיפושים ארוך, הודו מצאה תליין

במדינה שבה לא נותרו תליינים, נדרש אדם כדי להוציא להורג רוצח. לבסוף נמצא מי שיקבל את התפקיד: פאוון קומר, שאביו היה תליין

ניו יורק טיימס
ג'ים יארדלי, הארי קומאר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ים יארדלי, הארי קומאר

בהודו חיים 1.2 מיליארד בני אדם, בהם בנקאים, גורואים, סמרטוטאים, מיליארדרים, מהפנטי נחשים, מהנדסי תוכנה, מגדלי עדשים, נהגי ריקשה, מורדים מאואיסטים, כוכבי בוליווד, כהני הינדו. מקצוע אחד אינו קיים: הודו חיפשה תליין.

בדרך כלל הודו אינה זקוקה לתליין, מאחר שעונש המוות בה נדיר. התלייה האחרונה התרחשה ב-2004. ואולם במאי האחרון דחה נשיא הודו את הסיכוי האחרון לחנינה לרוצח ממדינת המחוז אסאם בהימליה. עקב כך פירסם שירות בתי הסוהר ההודי הודעת דרושים לתליין.

איש לא ענה להודעה.

מעט התליינים שחיו במדינה מתו, יצאו לגימלאות או נעלמו. המצב אינו מפתיע במיוחד לנוכח רתיעתה של מערכת המשפט בהודו מהוצאות להורג. גזר דין מוות הוא חוק שנוסד בתקופת השלטון הבריטי והתלייה היתה השיטה שנבחרה. חוקים שנחקקו בעשורים האחרונים מגבילים את ההוצאות להורג למקרים נדירים ביותר. כיום, גם אנשי שירות בית הסוהר מעודדים את הכלואים להגיש ערעור.

אמו ואחותו של הרוצח שיוצא להורג. תצלום: אי-פי

רשויות הכלא באסאם לא היו להוטות לחפש אחר תליין. לבסוף פנו לעיר מירוט במדינת המחוז אוטר פראדש, שם חיה משפחה של תליינים. קאלו קומר, גיס של תליין, התפרסם בכל הודו כשתלה ב-1989 את אחד משני רוצחיה של ראש הממשלה לשעבר אינדירה גנדי. קומר מת לפני כמה שנים אך העביר את סודות המקצוע לבנו, מאמו סינג', שטוען כי ביצע 11 הוצאות להורג. ואולם, סינג' מת ב-19 במאי האחרון. אז פנו הרשויות לתליין האחרון בהודו, תושב העיר לוקנו. הפעם התברר כי האיש שבר את זרועו ולכן דחה את התפקיד. נראה היה כי החיפוש הגיע למבוי סתום, אך אז הודיע פאוון קומר, בנו של קאלו קומר, כי הוא מוכן לקבל את העבודה.

"אני פשוט רוצה להמשיך את המורשת של המשפחה", אמר לאחרונה בחדר הזעיר בו הוא חי בבניין דירות זול. "אני הדור הרביעי של תליינים. מאחר שאין הרבה מתנדבים לתפקיד, אני רוצה לשרת את המדינה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ