דן קולינס

גרדיאן

לימה, פרו. בשעה שבין מדינות רבות במזרח אסיה מתנהלת תחרות מי מחזיקה בפסל הבודהה הכי גדול - נפתחת כעת חזית נוספת במאבק על גודל פסלי הקודש. בסוף החודש מתכוון הנשיא היוצא של פרו, אלן גרסיה, להסיר את הלוט מעל פסל ישו הגבוה בעולם, שימוקם על גבעה בעיר הבירה הצופה אל האוקיינוס. בשביל גרסיה, הפסל שיתחרה ב"ישו הגואל" שעל הר הקורקובדו שבריו דה ז'ניירו הוא לא פחות מהגשמת חלום פרטי - שלדבריו "יביא ברכה על פרו ויגן על לימה".

אולם גילוי תוכניתו החגיגית שהתפרסמה רק באחרונה, ועתידה להיחשף בפני כל בעוד כשבועיים, גרר ביקורת מבעלי תפקידים בעיר ומאדריכלים - המתארים את התוכנית כלא מתאימה, מוגזמת ורודנית. ראש עיריית לימה, סוסאנה ויאראן, התלוננה כי לא נועצו בה בדבר הפסל, העתק וירטואלי של ישו שבריו דה ז'ניירו. "אני מכבדת את הנשיא גרסיה ואני אישה מאמינה. אבל יש דבר הקרוי שלמות הנוף של מפרץ לימה", אמרה.

ב-29 ביוני יוסר הלוט מעל הפסל, שאמור להתנוסס לגובה של 37 מטרים ולהיראות מכל נקודה על קו החוף של לימה, המשתרע על פני כ-20 ק"מ. זאת אף על פי שתושבי לימה לא ידעו דבר על כך עד לאחרונה. אין זה מקרי שהפסל דומה לזה שבריו דה ז'ניירו. חברת ההנדסה אודברכט מריו, שבנתה את האוטוסטרדה הנמתחת בין שני האוקיינוסים ומחברת בין פרו וברזיל, תרמה יותר מ-830 אלף דולר לבנייתו. גרסיה טוען כי הוא עצמו תרם למיזם כ-36 אלף דולר מחסכונותיו.

שר התרבות, חואן אוסיו, הגדיר את הפסל החדש כ"הפתעה למדינה". מתנה שבינתיים גוררת לא מעט תגובות נזעמות. סטודנטים לאדריכלות באוניברסיטה בלימה מתכננים שתי הפגנות בגבעה שבה יעמוד הפסל הקרוב לסיומו. הם מתלוננים כי מדובר בהעתק אנכרוניסטי שיקלקל את הנוף. אדריכל מוכר, אוגוסטו אורטיס דה סבאיוס, תיאר אותו כ"מחווה מופרזת ורודנית" החסרה "משמעות אסתטית, היסטורית או סמלית". הוא השווה את הפסל למונומנטליזם של המנהיגים של שנות ה-40 כסטלין, היטלר ומוסוליני.

גרסיה, שמתואר במסמכי וויקיליקס כ"בעל אגו קולוסאלי", מעוניין להשאיר ציון דרך בולט עד מאוד לקשריו עם ברזיל. כעת, כאשר הפסל עומד על סף השלמתו נראה כי מעטים הסיכויים לבטל את הסרת הלוט החגיגית.

פסל הברונזה שמכעיס את יוון

מערכה חדשה נפתחה השבוע בקרב בין יוון למקדוניה על ניכוס מורשתו של אלכסנדר מוקדון. הפעם הגורם לכך הוא תוכניתה של מקדוניה להציב השבוע פסל ברונזה ענק של הגיבור המיתולוגי בכיכר הבירה סקופייה.

שתי המדינות נתונות במחלוקת הזו כבר 20 שנה. יוון חולקת על זכות שכנתה לאמץ את מורשתו של מוקדון - המצביא שנולד ב-356 לפנה"ס במחוז מקדוניה שבצפון יוון, חלש על אחת האימפריות הגדולות בעת העתיקה והיה תלמידו של אריסטו. אולם חרף הנגדות השכנה, קיבלו בתקופה הזו כמה אתרים במקדוניה את שמו של המצביא ובהם שדה תעופה, כבישים מהירים ומגרשי כדורגל. כעת נוסף לכך הפסל בכיכר העיר.

הפסל, שנוצר באיטליה, אינו מזוהה רשמית עם דמותו של מוקדון וקרוי "לוחם על סוס". גובהו 12 מטרים והוא אמור לעמוד על כן של עשרה מטרים - עלותו נאמדת ב-5.3 מיליון אירו. ממשלת מקדוניה טוענת כי לפסל חשיבות לפיתוחה מחדש של המדינה, אבל מתנגדיה טוענים שמדובר בבזבוז כספי ציבור.

גרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ