לראשונה מאז פרוץ המהומות, גינתה הליגה הערבית את האלימות בסוריה

בשעה שהמשטר הסורי קורא לפליטים בטורקיה לחזור לג'יסר א-שוג'ור, אלפים נסים מהעיר ההיסטורית מערת א-נומאן מחשש לטבח

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
רויטרס

לראשונה מאז פרוץ המהומות בחודש מארס האחרון, גינתה השבוע הליגה הערבית את האלימות בסוריה. מזכ"ל הליגה, עמר מוסא, הודיע כי מדינות ערב "כועסות על המתרחש בסוריה ועוקבות באופן פעיל" אחר דיכוי המהומות האלים. סוריה הגיבה בחריפות לדברי מוסא, וטענה כי הביקורת "לא מאוזנת ונובעת ממניעים פוליטיים".

בתוך כך, דו"ח שהוזמן בידי נציב האו"ם לזכויות אדם, מגנה את דיכוי ההפגנות בסוריה וקובע כי חיילים סורים מבצעים "שורה של הפרות זכויות יסוד". הדו"ח קובע כי השימוש בתחמושת חיה נגד אזרחים, שרובם לא חמושים, גרם למותם של יותר מ-1,100 בני אדם. לפי החוקרים, התבססו על עדויות של ארגוני זכויות אדם ובני אדם שנמלטו מסוריה, יותר מ-10,000 בני אדם נעצרו בעימותים בין כוחות הביטחון למפגינים.

לפי הדו"ח, "הדיווחים השערורייתיים ביותר נוגעים לשימוש בתחמושת חיה נגד אזרחים לא חמושים, כולל הצבת צלפים על גגות בנייני ציבור וכניסת טנקים לאזורים מאוכלסים בצפיפות". הדו"ח מציין "שימוש מוגזם בכוח לדיכוי ההפגנות, מעצרים שרירותיים, הוצאות להורג ועינויים". עוד נאמר כי שלטונות סוריה שללו מאזרחים את הזכות למזון וטיפול רפואי, בכך שצרו על ערים ומנעו העברת אספקת מזון ותרופות.

בנוסף, סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי קצין בכיר שערק לטורקיה טוען כי ראה צלפים איראנים ואנשי חיזבאללה יורים בהמונים.

בשעה שאלפים נמלטים מהיד הקשה שנוקטת הממשלה בסוריה, יצאו אתמול עשרות אלפי מפגינים לרחובות חמה וקראו לפרישתו של הנשיא בשאר אסד. בסרטון וידיאו שהועלה לרשת בידי קבוצת אופוזיציה, נראו מפגינים בעיר, שבה טבח צבאו של חאפז אל-אסד, אביו של בשאר, אלפי בני אדם ב-1982, קוראים "אנחנו נפיל את המשטר!".

בתוך כך, בשעה שהממשלה הסורית הודיעה כי הביטחון שב לג'יסר א-שוג'ור שבה נהרגו 120 אנשי כוחות ביטחון וכי התושבים שנמלטו מוזמנים לשוב לבתיהם, אלפי אזרחים סורים נמלטו בימים האחרונים מהעיר מערת א-נומאן, מחשש מפני הטנקים והחיילים הסוריים. לדברי עדים, מרבית תושבי העיר נמלטו. מערת א-נומען היא עיר היסטורית ומרכז עלייה לרגל למוסלמים, המונה מאה אלף תושבים ושוכנת סמוך לכביש המהיר המחבר בין דמשק לחאלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה.

ברחבי המדינה נמשכו ההפגנות נגד השלטון. אזרחים בחמה קראו אתמול לצאת לשביתה כללית בעיר במחאה על אמצעי הדיכוי האכזריים של הממשלה נגד המפגינים הדורשים את התפטרותו של אסד. עם זאת, מאות אלפי בני אדם בדמשק הפגינו בעד משטרו של אסד ובעד "אחדות לאומית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ