כישלון לברק אובמה: צ'כיה החליטה לא להציב בשטחה מערכת נגד טילים

צ'כיה נסוגה מהשתתפותה בתוכנית ההגנה מטילים של ארה"ב. "הממשל הנוכחי אינו מתייחס לצ'כיה ברצינות"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שר ההגנה של צ'כיה הודיע כי ארצו נסוגה מהשתתפותה בתוכנית ההגנה מטילים של ארה"ב. השר, אלכסנדר וונדה, אמר כי צ'כיה החליטה שלא להציב בתחומה מערכת הגנה בשל "תסכול על צמצום תפקידה".

ראשית התוכנית בימי ממשל ג'ורג' וו. בוש, אז הציעה ארה"ב להציב טילי יירוט בפולין ומכ"ם מתקדם בצ'כיה כדי להגן על אירופה מפני איום טילים עתידי מאיראן. אולם רוסיה זעמה על התוכנית והזהירה כי תציב טילים משלה בקרבת פולין.

בספטמבר 2009, החליט ממשלו של הנשיא ברק אובמה להשעות את התוכנית, והציע תוכנית חדשה שבה יש לצ'כים תפקיד קטן יותר.

וונדרה וסגן שר ההגנה של ארה"ב, ויליאם לין אמרו במסיבת עיתונאים קודמת, כי הסיבה הרשמית לפרישתה של צ'כיה היא שמרכז ההתרעה כבר אינו דרוש, שכן ניתן לנאט"ו תפקיד גדול יותר במערכת החדשה בוועידת פסגה שנערכה בליסבון אשתקד.

"האירועים היו זריזים יותר ועקפו את ההצעה שלנו", אמר לין. "ועידת הפסגה בליסבון שינתה את מסגרת טילי ההגנה שאנחנו מפעילים. ההצעה, שלדעתי היא מעניינת וטובה, איננה מתאימה עוד הן למסגרת טילי ההגנה והן לצרכים הצ'כיים". אולם וונדרה כינה את ההצעה האמריקאית "פרס תנחומים" בפגישה של שרי ההגנה של נאט"ו בשבוע שעבר.

התוכנית החדשה של הממשל מתכוונת להציב בעשור הקרוב מכ"מים ביבשה ובים ומיירטים בכמה מקומות באירופה, כולל ברומניה ובפולין, ולשדרג אותם במשך הזמן. כחלק ראשון של התוכנית, העבירה ארה"ב במארס לים התיכון את הספינה מונטריי, המסוגלת לגלות טילים וליירטם.

"ההחלטה אינה מפתיעה אותי", אמר יאן וידים, חבר בבית התחתון של הפרלמנט הצ'כי. "ארה"ב הייתה ותהיה השותפה האסטרטגית החשובה שלנו, אבל הממשל הנוכחי אינו מתייחס לצ'כיה ברצינות". הערותיו של וידים משקפות את הדאגה של רבים במרכז ובמזרח אירופה על כך שהעניין שמגלה ארה"ב בהידוק הקשרים עם מוסקווה עלול לבוא על חשבונם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ