הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

אוניברסיטת ייל הודיעה בשבוע שעבר על סגירת המכון ללימודים בין-תחומיים של האנטישמיות (YIISA). המכון מפעיל תוכנית יחידה מסוגה בארה"ב, שיצאה לדרך לפני כחמש שנים.

ההודעה עוררה זעם בקרב ארגונים יהודיים בארה"ב. ראשי הארגונים טוענים כי ההחלטה לסגור את המכון קשורה לעמדות שהושמעו בו על אנטישמיות איסלאמית, וכי היא תיצור ריק בתחום חקר האנטישמיות.

באוניברסיטה דוחים את הביקורת, והצהירו כי הצעד קשור אך ורק לשיקולים אקדמיים - כלומר לכך שהחוקרים של המכון לא הציגו הישגים מחקריים מרשימים. אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, המכון ייסגר בסוף חודש יולי.

למרות שלא מעט מוסדות וארגונים יהודיים בארה"ב עוסקים בדרך זו או אחרת באנטישמיות, מדובר במכון הראשון באקדמיה האמריקאית ששם לעצמו למטרה לחקור את האנטישמיות כתופעה עולמית.

בחודש אוגוסט האחרון נערך במכון כנס שכותרתו היתה "אנטישמיות גלובלית: משבר של המודרניות". יותר ממאה חוקרים השתתפו בו, ורבים מהם התייחסו לבעיית האנטישמיות בעולם הערבי.

לאחר הכנס, תקפו אנשי אקדמיה וחברי הקהילה המוסלמית בארה"ב את המכון, בטענה שהוא מלבה איסלאמופוביה וגזענות נגד ערבים.

אחד הדוברים בכנס היה איתמר מרכוס מארגון "Palestinian Media Watch", שנתפס על ידי רבים כארגון בעל אג'נדה אנטי-פלסטינית. מרכוס נשא נאום בנושא "תפקידה המרכזי של האנטישמיות הפלסטינית ביצירת הזהות הפלסטינית".

השגריר הפלסטיני בארה"ב, מען עריקאת, כתב בעקבות זאת לייל ואמר כי "הרצאתו של מרכוס ושל אחרים היו תעמולה גזענית במסווה אקדמי". עריקאת הגדיר את מרכוס "מתנחל שגר על אדמה גנובה שיש לו אינטרס ברור לעשות דמוניזציה לפלסטינים ולמנוע הקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית. הכנס נתן לו במה להשמיץ פלסטינים, שהם שמים בעצמם".

במאמר שפרסם פרופסור וולטר רייך מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון ב"וושינגטון פוסט" השבוע, הוא טען שהכנס היה נקודת מפנה מבחינת המכון ושהנהלת ייל הגיבה להאשמות בהפניית עורף לחוקריו. רייך, מרצה בתוכנית וחבר הוועד המייעץ שלה, כתב כי "אוניברסיטת ייל הרגה את המכון הטוב ביותר במדינה לחקר האנטישמיות, ואם ייל לא רוצה את התוכנית, וושינגטון חייבת לחטוף אותה לפני שהיא הולכת למקום אחר".

לטענת רייך, דו"ח ההערכה על עבודת התוכנית לא נחשף, כך שלא ברור כיצד בדיוק נקבע שהמכון לא עמד בקריטריונים האקדמיים.

המועצה היהודית-אמריקאית והליגה נגד השמצה סירבו לקבל את טענתו של דונלד גרין, העומד בראש המכון למדיניות ומדעי החברה (שמפקח על התוכנית ללימודי אנטישמיות), שלפיה התוכנית לא עמדה בסטנדרטים אקדמיים. אברהם פוקסמן, יו"ר הליגה נגד השמצה, אמר כי גם אם היו בעיות בהתנהלות המכון ללימודי אנטישמיות, "יש לפתור אותן, ולא לסיים את התוכנית".

לדברי פוקסמן, "זו תקופה שבה רעיונות אנטישמיים ואנטי-ישראליים ממשיכים לאיים עלינו. זו החלטה גרועה, וגרועה פי כמה כי היא יוצרת את הרושם שהכוחות האנטי-יהודיים בעולם רשמו ניצחון משמעותי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ