סגנו של בן לאדן מונה למנהיג אל-קאעדה

כך דווח ברשת אל-ערביה. א-זהוואהירי, יליד מצרים, פרסם באחרונה קלטת וידיאו שבה איים כי ינקום את מותו של קודמו שחוסל

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

סגנו של אוסמה בן לאדן במשך זמן רב, איימן א-זוואהירי, מונה לעמוד בראש ארגון אל-קאעדה, כך דווח הבוקר (חמישי) ברשת אל-ערביה. ברשת החדשות לא פירטו בנוגע למינוי מחליפו של בן לאדן, שחוסל על ידי כוחות אמריקאים בתחילת מאי.

א-זוואהירי בקלטת הווידיאו שפרסם

א-זהווירי, יליד מצרים שסומן בעבר כמחליפו של בן-לאדן, נשבע בקלטת וידיאו שפרסם החודש להמשיך את המאבק בארה"ב ובשותפותיה. "עכשיו אתם שמחים על מות הקדושים של שייח' אוסמה בן לאדן, הלוחם הקדוש, אך אתם תתחרטו על כך", אמר א-זהווירי בסרטון וידיאו שהופץ באינטרנט.

בהקלטה שאורכה 28 דקות הזכיר סגנו של בן לאדן כי "וושינגטון שמחה גם על מותו של סדאם חוסיין אך בסופו של דבר עיראק נפלה לידיהם של הלוחמים הקדושים". א-זוואהירי אמר עוד כי "ארה"ב עומדת בפני מרי איסלאמי. היום תודות לאללה, ארה"ב לא עומדת מול יחידים או קבוצות... אלא בפני מרד של אומה שלמה שהתעוררה מתרדמתה ברנסנס ג'יהאדי".

א-זואהירי בן ה-60, רופא וכירורג מצרי, היה המוח שעמד מאחורי בן לאדן וארגון אל-קאעדה. האיש הממושקף, בעל השיער והזקן הלבנים, נולד למשפחה של משכילים ורופאים בשכונה אמידה של קהיר והוגדר על ידי פרשנים כמורהו הרוחני של בן לאדן וכמי שממונה על ארגון הפעילות של אל-קאעדה.

"איימן הוא לבן לאדן מה שהמוח הוא לגוף", אמר בשעתו מונסטסר אל-זיאת, עורך דין מקהיר שהיה בעבר פרקליטו של א-זואהירי. בקלטת וידיאו שהופצה אחרי התקפות 11 בספטמבר, הגדיר סגנו של בן לאדן את הפיגועים "ניצחון גדול" שהושג "בעזרת אלוהים".

בן לאדן וא-זואהירי נפגשו בראשונה באמצע שנות השמונים בעיר פשאוואר שבפקיסטאן, אליה הגיעו במקביל כדי להפגין את תמיכתם במורדים שנלחמו בסובייטים באפגניסטאן. אולם המילטנטיות של הרופא המצרי החלה הרבה קודם. א-זואהירי, שנולד ב-1951, הוא בנו של מרצה לרוקחות ונכדו של האימאם הגדול של אל-אזהר, אחד המסגדים החשובים ביותר בעולם המוסלמי; ב-1974 סיים את לימודי הרפואה באחד המוסדות היוקרתיים ביותר של מצרים וגם השלים תואר שני בכירורגיה. בשלב זה כבר היה פעיל בתנועת האחים המוסלמים, שהטיפה להקמת מדינה איסלאמית אחת.

בעקבות ייסוד ארגון הגי'האד של מצרים ב-1973, הצטרף לשורותיו והיה בין 300 החשודים ברצח הנשיא אנואר סאדאת ב-1981; במשפט זוכה מאשמה, אך נדון לשלוש שנות מאסר בגין החזקת נשק בלא רישיון. עם שחרורו יצא לפקיסטאן, לטפל בפצועים מוסלמים שנפגעו במלחמת אפגניסטאן, במסגרת ארגון הסהר האדום.

ב-1999 נדון בהיעדרו למוות בבית דין צבאי במצרים, באשמה שעמד בראש תנועת הג'יהאד המצרית שהטיפה באלימות להשלטת מדינת הלכה איסלאמית ועמדה מאחורי מערכה שבה נהרגו יותר מ-1,200 מצרים. שמו גם נקשר לפיגועים בשגרירות ארה"ב בטנזניה וקניה ב-1998. א-זואהירי הכחיש כל קשר להם, אבל קרא למוסלמים "להמשיך בג'יהאד נגד האמריקאים והיהודים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ