האם תתרום את רחמה לבתה

אם הרופאים יקבלו רשות לערוך ניתוח השתלה ראשון מסוגו, תוכל אשה משטוקהולם להרות ולשאת עובר באותו רחם שהיא עצמה נולדה ממנו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אווה אוטוסון, בת 56, מנהלת של חברת תאורה, אמרה כי היא תתרום את רחמה לבתה שרה, בת ה-25, שאינה יכולה להרות בגלל פגם לידה חמור, שבעטיו אין לה רחם.

אם אכן הניתוח ייצא לפועל בבית חולים בשוודיה, תוכל שרה להרות ולשאת עובר באותו רחם שהיא עצמה נולדה ממנו. אך לפני כן יש להתגבר על סדרת משוכות טכניות כדי שהניתוח יצליח. לעת עתה מדובר בניתוח ניסויי, ואפילו אצל בעלי חיים הוא עדיין מצוי בשלב בדיקה מוקדם. רק קומץ עכברים נולדו מרחמים מושתלים, ומעט מאוד עבודת מחקר נעשתה בבעלי חיים גדולים יותר, כגון חזירים, ארנבים וקופים.

בשל מורכבותו העצומה הניתוח הזה כרוך בסיכונים חמורים הן לתורמת והן למקבלת, מה שמביא כמה מהרופאים לטעון כי עדיין לא הגיע הזמן לערוך את הניתוח הזה בבני אדם. "כאמא, אני שואלת את עצמי: האם שקלת את זה היטב? את באמת יודעת מה את עושה? איך תרגיש הבת שלי אם יהיה לה אותו רחם שהיא עצמה התפתחה בו?, סיפרה אווה לבי-בי-סי.

"מובן שמדובר בניתוח גדול והוא כרוך בסיכונים, אבל אני סומכת עליהם. אני יודעת שהם יודעים מה הם עושים. אני דואגת יותר לבתי ועל ההשפעה העצומה שיהיה לניתוח עליה", הוסיפה.

שרה אוטוסון, מורה לביולוגיה, המתגוררת ועובדת בשטוקהולם, סובלת ממחלה נדירה ושמה תסמונת מאייר רוקיטנסקי קוסטר האוזר (MRKH). המחלה מתבטאת בכך שמערכת הרבייה גדלה במידה מסוימת, אולם אינה מתפתחת עד הסוף. מעט מאוד ידוע על סיבת המחלה, אבל כמו רבות מהסובלות ממנה (אחת מכל 5,000 נשים), הבינה שרה שיש לה בעיה כשלא קיבלה וסת כשהגיעה לגיל ההתבגרות.

שרה הודיעה שהיא תשקול אימוץ אם ניתוח ההשתלה לא ייצא לפועל או אם למרות ההשתלה, לא תצליח להרות. כ-15 אלף נשים בגיל הפוריות בבריטניה נולדות בלי רחם או עם רחם פגוע או עברו כריתה בעקבות מחלה כגון סרטן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ