מכפר נידח באפריקה לפרשת מין בניו יורק

תחקיר הניו יורק טיימס עקב אחר סיפור חייה של החדרנית שהתלוננה נגד יו"ר קרן המטבע לשעבר שטראוס-קאהן, מהכפר בגיניאה ועד למלון סופיטל בתפוח הגדול

אן ברנארד, אדם נוסיטר, קירק סמפל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניו יורק טיימס

היא נולדה בבקתת בוץ בכפר נידח במערב אפריקה, שבו אין חשמל ומים זורמים. היא לא למדה בבית ספר והתחתנה בנעוריה עם בן דוד רחוק; היא ילדה לו בת והתאלמנה כעבור זמן קצר.

בשנות העשרים לחייה היא הגיעה לארה"ב, שם הפכה לעוד מהגרת אלמונית המבקשת לבנות לעצמה חיים חדשים, הרחק מהמצוקות בארצה. תחילה עבדה כמלצרית במסעדה אפריקאית ברובע ברונקס בניו יורק, וכעבור כמה שנים מצאה עבודה יציבה יותר כחדרנית במלון סופיטל במנהטן. זה היה סיפור חייה עד לאותו יום, ב-14 במאי השנה; היום שבו אמרה לרשויות שהותקפה מינית בידי הפוליטיקאי הצרפתי דומיניק שטראוס-קאהן, בשעה שניקתה את הסוויטה שבה התארח. עכשיו היא עומדת במרכזה של שערורייה בינלאומית.

"היא בחורה כפרית, שלא הלכה לבית ספר ללמוד אנגלית, יוונית, פורטוגלית, או מה שלא יהיה", אומר אחיה מאמודו, בן 49. "כל מה שהיא למדה זה קוראן. אתם יכולים לתאר לעצמכם עד כמה היא סובלת מהפרשה הקשה?", אמר.

האשה, הצעירה במשפחה של חמישה ילדים, גדלה בבית מוסלמי אדוק ביותר, מספרים מאמודו ואח נוסף, מאמאדו, בן יותר מחמישים. שני האחים חיים עדיין בכפר שבו גדלו איתה, טיאקולה. אביהם היה אימאם מקומי מכובד ובצעירותם הם למדו בבית את הקוראן. שני האחים אומרים שאחותם היתה ילדה ביישנית, מוגנת וחונכה לכבד מרות. "לפני שעזבה, אף אחד פה לא ידעה שהיא מסוגלת להביע את דעתה", אומר מאמודו; "היא מעולם לא התווכחה עם אף אחד, ולא אמרה דבר אפילו אם היתה רעבה", הוסיף.

המתלוננת התגוררה בכפר הולדתה עד לגיל העשרה, אז עברה לעיר הבירה קונאקרי לחפש עבודה. כעבור חודשיים הזעיק אותה אביה חזרה לכפר, לבשר לה שמצא לה חתן, בן דוד רחוק. לא "היתה לה ברירה אלא לציית", אומרים אחיה. בני הזוג עברו לגור ביישוב אחר, שבו היא ילדה את בתו; היא חזרה לקונאקרי לאחר שבעלה חלה ומת, הפעם עם בתה. ב-2002 החליטה לעזוב את ארצה וללכת אחר אחותה שעברה עם בעלה לניו יורק, אף על פי שלא ידעה אז אנגלית.

לא ברור כיצד נכנסה בשעתו לארה"ב, אולם לדברי עורכי דינה, ב-2008, כשהחלה לעבוד כחדרנית במלון סופיטל, היה מעמדה במדינה חוקי. היא הגיעה לניו יורק והתמקמה ברובע ברונקס, שבו רבים מבני ארצה חיים לצד אוכלוסיית מהגרים גדולה ממערב אפריקה; היא נטמעה בשכונה, אבל נראה שלא רבים הכירו אותה שם.

את משרתה הראשונה קיבלה במסעדה אפרו-אמריקאית בברונקס, מידי הבעלים, בהורה ג'אבי, מהגר מגמביה, ועבדה בה כמה שנים במשמרת ערב. לדברי ג'אבי, האשה לא גילתה הרבה על חייה הפרטיים, אולם היתה עובדת חרוצה. "היא היתה טובה אליי", אמר.

בתקופה זו היא קיבלה מקלט מדיני, אומרים פרקליטיה, בלי להבהיר על איזה בסיס; לדברי ראשי הקהילה ועורכי דין המטפלים בבקשות הגירה, מרבית המהגרים מגיניאה, מושבה צרפתית לשעבר, קיבלו מעמד של פליטים בשנים האחרונות על רקע רדיפות פוליטיות, אבל חלקם קיבלו מקלט כדי להימלט מנישואים כפויים או מילת נשים.

לאחר כמה שנים של עבודה במסעדה, הודיעה האשה למעסיקה שהיא עוזבת לטובת משרה משתלמת יותר במלון סופיטל, שבו היא נחשפה בראשונה לעולם חדש ונוצץ, ועבדה לשביעות רצונם של הממונים עליה.

על חיי החברה שלה נודע מעט מאוד; אחד הרמזים היחידים על כך בא מפיהם של מכרים, שסיפרו שהיא נהגה לבוא לעתים למסעדה מערב אפריקאית בהארלם, ששימש מקום מפגש לנהגי מוניות ואחרים, ליצירת קשרים חברתיים ולצפייה בערוץ חדשות צרפתי. בשיחות הטלפון למשפחתה בגיניאה היא דיברה רק על בתה, אבל לא אמרה דבר על חייה הפרטיים, מספרים אחיה. אבל מאז נחשפה הפרשה, לא שמעו ממנה דבר; הם ניסו לטלפן אליה, אבל אף אחד לא ענה, אמרו. הם אמנם מודאגים ממה שקורה, אבל אומרים שהחינוך שאחותם קיבלה יעניק לה חוסן. "יש בלבה אמונה", אומר אחיה מאמאדו. "וזה לא ישתנה אצלה לעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ