סוסנה "האדומה", ראש עיריית בירת פרו, יוזמת רובע אורות אדומים ראשון ביבשת

בניסיון לפקח על תעשיית המין המשגשגת

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

כאשר אשת השמאל סוסנה ("האדומה") ויז'ארן הפתיעה בסוף השנה שעברה ונבחרה לראש עיר בירתה של פרו - לימה, ציפו רבים למהפכות בעיר, אבל אולי לא לזה: הקמת "רובע אורות אדומים" רשמי ראשון בדרום אמריקה.

בימים אלה החלה את עבודתה קבוצת בדיקה ותכנון, אשר מלבד אנשי המקצוע של העירייה, חברים בה גם נציגים של ארגוני רווחה מקומיים, דיירים מרבעים שונים של לימה, פרוצות העובדות בעיר, ומפתיע מכל, גם אנשי כנסייה. "זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה שלנו, שנציגים של הגופים האלה מסכימים לשבת באותו חדר ולדון בנושא הזה. אני מאמינה שהפרויקט יהיה למציאות בתוך זמן קצר", אמרה בגאווה ראש העיר ויז'ארן.

לדבריה, העקרונות של התוכנית מבוססות על הגדרת אזור אחד - המקיף כשישה רחובות - שבו יוכלו עובדי ועובדות תעשיית המין לנהל את עסקיהם ללא מפריע, תוך כדי כך שהעירייה תספק להן הגנה ופיקוח על הנעשה. לעומת זאת, מרגע שהרובע יחל לפעול - תקשיח העירייה את מאבקה בזנות בכל שאר חלקי העיר. בדרך זאת, הסבירה ראש העיר, יתאפשר צמצום משמעותי של תופעות כמו ניצול ילדים וילדות למטרות זנות, וכמו כן סחר בסמים אשר נפוץ באזורים אלה.

הזנות בפרו היא חוקית. אולם רשויות החוק נכשלו בשנים האחרונות מלפקח באופן יעיל על עסקי המין בעיר הגדולה, המקיפה רבעים רבים, שבהם מתגוררים כשמונה מיליון בני אדם. מתחת לאפם של השוטרים מתנהלים במקומות שונים בתי בושת אליהם מובאות ילדות אשר נחטפות בכפרים ההרריים, או נלקחות בטענות שונות מידי משפחותיהם בכפרי הילידים. בעיר פועלים גם מכוני עיסוי - המשמשים לזנות - ברובעי מגורים מהוגנים, ומשמשים מקור משיכה סביבם לפעילויות פשע שונות, ובעיקר סמים והימורים לא חוקיים. לאור כל זאת, מובן מדוע רבים תומכים בגישתה החדשה של ראש העיר ויז'ארן.

אחד מהמתנגדים הבולטים ליוזמה הוא ראש העיר לימה לשעבר, לואיס קסטנייאדה, אשר יצא נגד תוכניתה של מחליפתו בתפקיד - ותקף אותה באמרו: "אני רוצה לראות אותה מקימה את הרובע הזה ברחוב שבו נמצא ביתה". ויז'ארן השיבה לו ואמרה: "אלה שמבקרים את הרעיון לא הקדישו מחשבה, כאשר היו בתפקיד, לתופעות הקשות של סחר וניצול קטינים בתעשיית המין בעיר, ולא ניסו למצוא לה פתרון. הם לא מצאו רגע על מנת להקשיב לאמהות הזועקות על כך שבנותיהן הקטינות נלקחו להיות קרבנות לעבדות של זנות, והן לא שמעו שוב דבר על גורלן".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ