מישל בכמן, חביבת תנועת מסיבת התה, גונבת לרפובליקאים את ההצגה

עימות טלוויזיוני ראשון של המועמדים הרפובליקאים לקראת הבחירות ב-2012

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

המרוץ לבחירות לנשיאות ארה"ב מתחיל להתחמם, בעיקר במפלגה הרפובליקאית שמחפשת אחר מועמד או מועמדת שיוכלו לקרוא תיגר על הנשיא המכהן ברק אובמה. הדמוקרטים ניסו השבוע לפתות את התומכים בארוחת ערב עם הנשיא. במכתבים שנשלחו לרשימת התפוצה של תומכי אובמה, התבקשו הפעילים לתרום עשרה דולר או יותר לקמפיין למען בחירתו המחודשת של הנשיא ב-2012, ולהשתתף באופן אוטומטי בתמורה בהגרלה לזכות בארוחת צהריים עם הנשיא. ואולם, מכיוון שבמפלגה הדמוקרטית המתחרה היחיד שקם לנשיא הוא מתנגד ההפלות רנדל טרי, שצפוי לזכות ב-15 דקות התהילה שלו בקמפיין פרובוקטיבי התוקף את הנשיא, הדרמה האמיתית נמצאת במחנה הרפובליקאי.

רשימת המתמודדים הרפובליקאים ארוכה, וכוללת עתה שמונה מועמדים, בהם מיט רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר שהתמודד בעבר לתפקיד, ניוט גינגריץ' השמרן הזכור בעיקר כמבקר חריף של הנשיא לשעבר ביל קלינטון, רון פול הליברטריאן, התומך בצמצום משמעותי של הממשל הפדרלי ועוד. ג'ון הנטסמן, מושל יוטה לשעבר ומי שהיה עד לאחרונה השגריר של ארה"ב בסין, צפוי להודיע על מועמדותו בשבוע הבא. ראש העיר לשעבר של ניו יורק, רודי ג'וליאני, בינתיים מתלבט, וכך גם מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין.

לא כל הרפובליקאים מתלהבים מהרעיון שפיילין תציג מועמדות. לפי סקר של מכון רסמוסן, 45% ממצביעים הרפובליקאים חושבים שצעד זה יפגע במפלגה. פיילין היא גם אינה האשה היחידה בעלת יומרות לנשיאות. אף על פי שהמרוץ גדוש גברים, המשבצת של חביבת התנועה השמרנית "מסיבת התה" כבר נתפסה, עם הודעתה של חברת הקונגרס הרפובליקאית ממינסוטה מישל בכמן כי בכוונתה להתמודד במרוץ. בכמן הודיעה על החלטתה בעימות הטלוויזיוני הראשון בין המועמדים הרפובליקאים שארגנה השבוע רשת סי-אן-אן, ומשכה מיד תשומת לב רבה.

בדומה להילרי קלינטון, שהחלה את המעורבות הפוליטית שלה בתור רפובליקאית, גם בכמן, בת 55, החליפה צד. בתקופת הלימודים באוניברסיטה, היא התנדבה במסע הבחירות של המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ימי קרטר, ואף נסעה לוושינגטון לצפות בטקס ההשבעה שלו. ב-2000 היא נבחרה לסנאטורית בסנאט המקומי במדינת מינסוטה, ושש שנים מאוחר יותר היא נבחרה לקונגרס. לאחרונה היא גם הפכה לנציגה הרשמית של "מסיבת התה" בקונגרס, שעה שייסדה שדולה של התנועה בבית הנבחרים. בכמן האוונגליסטית מכריזה כבר שנים על תמיכתה בישראל. ב-1974, היא בילתה קיץ בקיבוץ. מאז ביקרה בישראל כמה פעמים והתלהבה מ"נס" התפתחות המדינה. "היהדות מונחת בבסיס האמונה שלי כנוצרייה", אמרה.

ואולם, אף על פי שבכמן צפויה לספק עניין רב במרוץ, מיט רומני עדיין נחשב למועמד המוביל. רומני, ששומר פרופיל תקשורתי נמוך יחסית, עדיין מוביל בסקרים. לאחרונה, סקר של "וושינגטון פוסט" אף חזה שהוא מנצח את אובמה. רומני ממשיך במאמציו להשיל את דימוי המיליונר המרוחק מהעם, לפעמים באמצעים מעט תמוהים. אתמול, בפגישתו עם מובטלים בפלורידה הוא התוודה בפניהם: "אני צריך לספר את הסיפור שלי. אני גם מובטל". המובטלים צחקו ואחד מהם שאל אם הוא מחפש באינטרנט עבודה. "אני עושה נטוורקינג", השיב. "יש לי תפקיד אחד בראש".

תגובות