שני מועמדים יהודים עומדים במוקד המרוץ לראשות העיר בואנוס איירס

השר לשעבר דניאל פילמוס הוא מועמד הנשיאה קירשנר. ראש העיר בחר ברב סרחיו ברגמן להוביל את רשימתו למועצה

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

הבחירות ההולכות וקרבות לראשות העיר בואנוס איירס, בירת ארגנטינה, לובשות במפתיע גוון יהודי. ראש העיר המכהן הציג השבוע את המועמד במקום הראשון ברשימתו למועצת העיר: הרב סרחיו ברגמן, אחד ממנהיגיה הרוחניים של הקהילה היהודית בעיר. מעבר להערכה הרבה שלה זוכה הרב, פרשנים רבים רואים בצעד גם מענה לעובדה כי המתמודד העיקרי מול ראש העיר הנוכחי מאוריסיו מקרי הוא דמות מוכרת אחרת מבין יהודי העיר, השר לשעבר דניאל פילמוס.

המועמד הנגדי פילמוס רץ לכהונת ראש העיר מטעם מפלגת "ויקטורי", מרכז-שמאל, מפלגתה של הנשיאה כריסטינה קירשנר, המנסה לכבוש את מרכז הכוח המוניציפלי החשוב, לקראת ההתמודדות שלה עצמה על הנשיאות בסוף השנה הנוכחית. היא בחרה כמועמדה את פילמוס, בן 56, סוציולוג ואיש חינוך, אשר היה בעבר שר החינוך המדע והטכנולוגיה בממשלתו של הנשיא הקודם ובעלה המנוח, נסטור קירשנר (2003-2007). ב-2005, כאשר היה פילמוס שר החינוך, הוא היה הראשון לארגן יום זיכרון לשואה במוסדות החינוך במדינה. בתו הצעירה לומדת בבית הספר היהודי "אורט" בבואנוס איירס.

הרב ברגמן, בן 49, יליד ארגנטינה, הוא בוגר בין השאר של ההיברו יוניון קולג' בירושלים והאוניברסיטה העברית. לפני כן הוא למד רוקחות וביוכימיה באוניברסיטת בואנוס איירס. בשנת 1994 חזר לבואנוס איירס ועסק בנושאי חינוך, בעשר השנים האחרונות הוא מכהן כרב בית הכנסת ברחוב ליברטאד בעיר. כמועמד מספר 1 ברשימת "פרו" מפלגת המרכז-ימין של ראש העיר מקרי, הוא צפוי להיבחר למנהיג הסיעה במועצה (המכונה בעיר "ממשלת בואנוס איירס"), שבה מכהנים 70 חברים.

ראשות העיר בואנוס איירס, שבה כ-2.9 מיליון תושבים (בתוך מטרופולין המונה כ-14 מיליון תושבים) היא עמדת כוח משמעותית בארגנטינה - והקרב המתנהל לקראת הבחירות ב-10 ביולי רווי יצרים. מזה חוששים רבים בקהילה היהודית, הגדולה בקהילות אמריקה הלטינית, המונה בין 180 ל-200 אלף אנשים - "מספר התלוי בהגדרה מיהו יהודי", אומר העיתונאי הארגנטיני דייגו מלמד.

"בהיסטוריה של הקהילה היו תקופות קשות של התנכלויות", אמר מלמד. לדבריו, הוא שמע על הפחד מפני התפרצויות אנטישמיות מפי כמה ממנהיגי הקהילה. נשיא ארגון הקהילות, אלדו דונסיס, אמר השבוע: "זהו מצב חסר תקדים עבורנו. אם רגע כזה היה מתרחש בימים בהם הייתי נער, הקהילה היהודית היתה נתקפת חרדה עמוקה מן הסכנות הטמונות בכך. זאת בגלל הידיעה כי אם הנבחרים האלה יעשו טעויות - הדבר יגרור התפרצויות אנטישמיות ללא ספק".

אולם דווקא אלה המכירים את הרב ברגמן אינם חוששים. הם מתארים אותו כאיש אמיץ, אשר ייסד בעבר את ארגון "הזיכרון האקטיבי" - קבוצת פעילים אשר משך כעשר שנים יצאה להפגין בכל שבוע, בימי שני, בחזית בניין בית המשפט העליון של ארגנטינה בבואנוס איירס, ולדרוש צדק לקורבנות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בעיר ב-1994. אחד מעיתוני האינטרנט הפופולריים בארגנטינה, "פחינה 12", הכתיר את הידיעה על מינוי ברגמן בכותרת: "ראש רשימה שמגיע עם כיפה".

ברגמן הסביר השבוע את הסכמתו לרוץ לתפקיד באומרו: "ארגנטינה סובלת בימים אלה ממשבר ערכים חמור, ואני חושב שיש לי אפשרות לתרום בנושא זה". הוא גם לא חושש מאנטישמיות: "אם החברה הארגנטינית תכיר אותנו טוב יותר, היא תהיה פחות אנטישמיות. אני לא חושש שלא יהודים ימנעו מלהצביע בשבילי - הספק היחיד שיש לי הוא אם יהודים יצביעו בשבילי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ