הכאוס הפוליטי ביוון מאיים על תוכנית החילוץ הבינלאומי למדינה

על רקע ההפגנות האלימות ברחובות, שני חברי פרלמנט ממפלגת השלטון פרשו במחאה על תוכנית הקיצוצים

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. ראש ממשלת יוון, יורגוס פפנדריאו, נאבק להעביר קיצוצים נוספים בתקציב המדינה אתמול, על רקע התגברות הכאוס הפוליטי סביבו. פפנדריאו נתון ללחץ מכל כיוון אפשרי: הציבור המוחה, הנושים הבינלאומיים וחברי מפלגתו שמאסו במצב, לכולם יש דרישות שונות ממנו. למרות זאת, ראש ממשלה הודיע אתמול כי אין בכוונתו לוותר, וכי הוא יוביל את ארצו להתאושש מהמשבר הכלכלי.

המשבר הפוליטי פרץ שלשום, בעת שההפגנות ברחובות אתונה נגד תוכנית הקיצוצים החריפים האחרונה של הממשלה, הפכו לאלימות. השיחות להקמת ממשלת אחדות עם האופוזיציה כדי לאשר את התוכנית הגיעו למבוי סתום. את הלילה בין שלשום לאתמול העביר פפנדריאו בניסיון למצוא דרך להתקדם הלאה, ונמסר כי הוא מחפש מחליף לשר האוצר הלא פופולרי שלו, יורגוס פפאקונסטנטינו, ולמנות קבינט חדש, ועדיין להעביר בזמן את הקיצוצים הנדרשים.

אולם עד מהרה נגוזה כל תקווה שהמשימה הזאת תהיה קלה, ככל שיותר חברים במפלגתו, המפלגה הסוציאליסטית השלטת, גילו התנגדות להצעות של ראש הממשלה שלהם. בסיכום ביניים: ארבעה חברים ממפלגתו של פפנדריאו ערקו השבוע, שניים מהם אתמול.

הממשלה הסוציאליסטית עדיין מחזיקה ברוב דחוק בפרלמנט, 155 מושבים מתוך 300, ולהלכה יש באפשרותו של ראש הממשלה להעביר את התוכנית. ואולם, לאור התמיכה הצונחת בממשלה, הסכים פפנדריאו לקיים הצבעת אמון בשבוע הבא, ככל הנראה ביום ראשון. העיתונים ביוון מנבאים כי גם אם תזכה הממשלה בהצבעת האמון, ימיה ספורים, והמדינה תלך לבחירות בתוך חודשים.

אין זו הפעם הראשונה שיוון נכנסה לסחרור בעקבות קיצוצים דרסטיים בתקציב. במאי האחרון נחלצה יוון בקושי מחדלות פירעון בזכות 110 מיליארד אירו שקיבלה מחברותיה לגוש האירו ומקרן המטבע הבינלאומית. כעת היא מחפשת עוד 60 מיליארד אירו לפחות. כתנאי מוקדם לקבלת עזרה נוספת, על יוון לאשר עד סוף החודש תוכנית קיצוצים של 28 מיליארד אירו בחמש שנים. אם לא תצליח בכך, ולא תקבל את ההזרקת המימון הדרושה, יוון עלולה להישאר בלי מזומנים במחצית יולי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ