אשה לנשיאות מצרים? "כמו מאה גברים"

בותיינה כאמל, שדרנית לשעבר בטלוויזיה הממשלתית במצרים, הכריזה על מועמדות לנשיאות: "האג'נדה - מצרים"

עבדאללה חסן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עבדאללה חסן

ניו יורק טיימס

קהיר. ב-25 במאי 2005, הצביעה בותיינה כאמל במשאל-עם לשינוי חוקת מצרים, שנועד לאפשר את הבחירות הראשונות לנשיאות, בהן ישתתף יותר ממועמד אחד. הקלפי היתה שוממת למדי. באותו ערב היא התייצבה לפני המצלמה, הגישה את מהדורת החדשות של ערוץ הטלוויזיה הממשלתי ודיווחה על שיא בשיעור המצביעים במשאל.

על ההצבעה העיבה אלימות של כוחות הביטחון נגד מפגינים, שמחו על העמדת הפנים שבמשאל, ואולם האלימות לא הוזכרה במהדורת החדשות. התיקון בחוקה כלל תנאים מחמירים, שאפשרו למעשה למפלגת השלטון לבחור את יריביה בבחירות לנשיאות. זה עורר בכמאל את השאלה: האם היא מדווחת לצופים על החדשות או משמשת שופר של השלטון?

כעבור שש שנים ומהפכה אחת, כאמל (49), מגישת טלוויזיה ופעילה חברתית, היא האישה הראשונה שהכריזה על מועמדותה לנשיאות מצרים. המוטו של קמפיין הבחירות שלה פשוט: "האג'נדה שלי היא מצרים".

פעילות פוליטית אינה דבר חדש לכאמל. זמן קצר לאחר משאל-העם הקימה עם שתי נשים אחרות את Shayfeen.com ("אנחנו צופים בך" בערבית מדוברת) - ארגון שעקב אחר הבחירות לפרלמנט. ב-2006 הפסיקה כאמל להגיש חדשות בערוץ הממשלתי, שסברה שדיווחיו אינם אמת, ובחרה לצאת לחופשה ללא תשלום.

"הקריירה שבחרתי בה היא להקשיב לאנשים", היא אומרת, תפקיד שלדבריה הופך אותה מתאימה לעשייה פוליטית. במשך שש שנים הנחתה תוכנית רדיו שבועית פופולרית בשם "וידויים ליליים", ששודרה לאחר חצות. מאזינים התקשרו לאולפן לספר על דילמות אישיות ולבקש עצה, והעלו נושאים רגישים, כמו התעללות מינית ויחסי מין לפני הנישואים או מחוץ לנישואים.

התוכנית בוטלה בפתאומיות ב-1998, והואשמה על ידי ועדה ממשלתית לענייני דת בפגיעה במוניטין של מצרים וצעיריה. לאחר מכן הנחתה במשך עשור תוכנית ראיונות ברשת הטלוויזיה "אורביט" שבבעלות סעודית.

כמאל נודעת בכינוי "אישה שהיא כמו מאה גברים". מאחר שפניה היו מוכרות, לעיתים קרובות שימשה כמגן אנושי בהפגנות למען דמוקרטיה, ומנעה מעצר של מפגינים צעירים. "נערת המהפכה", כפי שהיא אוהבת לקרוא לעצמה, יצאה לרחוב כבר ביומן הראשון להפגנות במצרים.

הקמפיין שלה לנשיאות מתמקד במאבק נגד שתי הרעות החולות כפי שהיא רואה אותן: עוני ושחיתות. "לא תיתכן דמוקרטיה עם עוני", אומרת כאמל, המגדירה עצמה כסוציאל-דמוקרטית. היא תומכת בצעירים וקוראת להפחית את גיל המינימום להגשת מועמדות לפרלמנט מ-30 ל-22.

כאמל הודיעה לראשונה על כוונתה להתמודד לנשיאות באפריל, בטוויטר, והשתמשה ברשתות החברתיות ככלי פרסום עיקרי. היא הביעה הסתייגויות בשאלה אם אמנם ייערכו בחירות לנשיאות עד סוף השנה, כפי שהבטיחה המועצה הצבאית העליונה השולטת במצרים.

המתחים והאלימות הדתית במצרים בין מוסלמים לנוצרים - ששבו וגברו באחרונה - תופסים מקום בולט בפעילותה ובמסריה. היא ביקרה במקומות שבהם היו תקריות אלימות ונפגשה עם תושבים. היא נפגשה עם נציגי הקופטים לשמוע את חששותיהם, ותומכת בהצעה להעניק זכויות שוות למוסלמים ונוצרים בבניית בתי תפילה ובהעמדה לדין של אנשים המסיתים לקנאות כיתתית ולתקיפת כנסיות.

לאחר ששוחחה עמם, אמרה שהמשטרה והצבא שיתפו פעולה עם הגורמים האלימים. זו היתה ביקורת חריפה מדי לממסד הצבאי שאינו סובלני כלפי ביקורת. "האשמתי את המועצה העליונה שהיא תרמה להסלמת האלימות העדתית, ופגעה במהפכה שלנו. נכשלתם בהגנה על מצרים", הוסיפה. "אנחנו רוצים מועצה נשיאותית אזרחית".

היא חשה שההתבטאויות הבוטות שלה עלולות לסכן אותה, אולם אינה פוחדת: "אם יהרגו אותי, מאות יבואו אחרי. אני לא פוחדת".

במסגרת הקמפיין לנשיאות, סיירה כאמל ברחבי מצרים, נפגשה עם תושבים. היא רשמה את מצוקותיהם ודרישותיהם: "אני מנסה לפתור בעיות במקום, בשיחות טלפון, בעזרת קשרים שיש לי". במפגשים האישיים היא מצפה לרכוש הבנה עמוקה של המצרים ודאגותיהם. "כשיצאנו לרחובות אמרנו ?בדרכי שלום'. לא אמרנו ?במהפכנות'", היא אומרת ומציינת את הסבלנות המאפיינת את המצרים.

כמאל, מועמדת עצמאית, סבורה שהאתגר העיקרי העומד בפניה הוא בכך שאין מאחוריה ארגון. היא גם יודעת שבמנגנון הביטחון שפעל תחת מובארק שמור תיק על שמה. "מהפכה חברתית במצרים מעניינת אותי יותר ממהפכה פוליטית", היא אומרת. "אם לא תהיה מהפכה חברתית במצרים, כל ההישגים יאבדו".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ