נשות הנשיאים לשעבר יוצאות נגד המצ'ואיזם הלטינו-אמריקאי

אחרי נשיאת ארגנטינה קירשנר, גם בגואטמלה ובהונדורס מנסות הגברות הראשונות לשעבר להיבחר לנשיאות

רורי קרול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רורי קרול

גרדיאן

גואטמלה סיטי. הילרי קלינטון נכשלה בניסיונה לעשות את המעבר הזה. אולם גברות ראשונות לשעבר ברחבי אמריקה הלטינית הולכות בעקבותיה ומתמודדות על כהונת הנשיא, מה שעשוי להביא גל רענן של הנהגה נשית באזור.

גברות ראשונות לשעבר בגואטמלה, הונדורס וארגנטינה עשו את המעבר לפוליטיקה המצ'ואיסטית המסורתית של אמריקה הלטינית, בתקווה להישאר בארמון הנשיאות או לחזור אליו. שאפתנותן מעוררת התרגשות ומחלוקת; תומכיהן טוענים שמדובר בפריצת דרך לנשים, והמבקרים מודאגים מהאפשרות של בניית שושלות פוליטיות. בגואטמלה, התגרשה סנדרה טורס מבעלה, הנשיא אלווארו קולום, כדי להתמודד בבחירות בספטמבר ולעקוף איסור חוקתי המונע מקרובי משפחה לרשת כהונה.

אחדות מהגברות הראשונות הללו הוצגו או מוצגות כמיופות כוח של בני זוגן, שהחוקה מונעת מהם להתמודד שוב. אולם אפילו מבקריה הקשים ביותר של טורס, בת 56, אינם מאשימים אותה בכך. היא נחשבה תמיד לדמות הדומיננטית בין בני הזוג, ובנתה לה בסיס פוליטי עצמאי כאשר עמדה בראש תוכניות למלחמה בעוני של הממשלה.

הכנסייה הקתולית גינתה את גירושיהם בטענה שמוסד הנישואים אינו עניין למשא ומתן, ויריביה למרוץ קראו לזה זיוף בחירות. אוטו פרס, גנרל בדימוס, המוביל עליה בסקרים, קורא לה בלגלוג "סניוריטה" במקום "סניורה".

בהונדורס, מנואל סלאיה, הנשיא לשעבר שהודח בהפיכה ולאחרונה שב לארצו מן הגלות, שכנע את אשתו, חיומרה קסטרו, להתמודד בבחירות. "הגברת הראשונה היא זו שמעורבת בפוליטיקה, אני סתם אזרח פשוט", אמר במסיבת עיתונאים.

ההודעה שימחה את תומכיו. על פי החוקה, סלאיה אינו רשאי להתמודד שוב. הגברת הראשונה לשעבר רמזה שהיא מוכנה להיכנס למרוץ. "לפני ההפיכה חשבתי תמיד שברגע שכהונת הנשיאות תסתיים, אחזור הביתה ואקדיש את עצמי למשפחה", סיפרה לעיתונאים. "אבל שוחחתי עם ילדיי, והדברים השתנו".

כריסטינה קירשנר הארגנטינית, שהחליפה את בעלה נסטור בשלטון ב-2007, צפויה להיבחר מחדש באוקטובר ולזכות בניצחון סוחף בזכות כלכלה איתנה, אופוזיציה מפולגת ורגשות ההשתתפות בצער בעקבות מותו של נסטור בשנה שעברה. מדובר בהתאוששות בלתי רגילה אצל פוליטיקאית ותיקה ולוחמנית, שרק לפני שנה כונתה "ברווז צולע" לאחר שאיבדה את הרוב בקונגרס ואת השליטה על סדר היום הפוליטי בארצה.

"אני לא חייבת להישאר הנשיאה, כבר נתתי את כל מה שהיה לי", אמרה קירשנר בחודש שעבר, ורמזה כי ייתכן שלא תתמודד פעם נוספת. אולם פרשנים פוליטיים מעריכים כי מדובר אך ורק בניסיון לעורר דרישה ציבורית להישארותה בתפקיד.

העובדה שגברות ראשונות רבות כל כך מתמודדות על הנשיאות מוכיחה את קיומה של דמוקרטיית כלאיים באמריקה הלטינית, טוען מיקל שיפטר, העומד בראש צוות החשיבה "אינטר-אמריקן דיאלוג", היושב בוושינגטון. "אין ספק כי נפתחות הזדמנויות לנשים בתחום הפוליטי, וזה דבר מעודד ביותר. בד בבד, אופציית הגברת הראשונה חושפת את השבריריות של מוסדות הדמוקרטיה, ואת הפיתוי של נשיא להנציח את עצמו בשלטון במסלול מעגלי".

"המגמה הזאת אינה מוגבלת לאמריקה הלטינית, והיא קיבלה את השראתה בחלקה מהתמודדותה של הילרי קלינטון ב-2008 על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות", סבור שיפר. "התופעה מחזקת את עצמה והיא תתפשט ככל שיופיעו סיפורי הצלחה כמו כריסטינה (קירשנר) בארגנטינה".

הנשים נותרו בשולי הפוליטיקה באמריקה הלטינית זה מאות שנים, בעיקר ביוזמת מנהיגים שמרניים. ארגנטינה שברה את התבנית הזאת לראשונה עם אווה פרון, שמעולם לא היתה נשיאה, אך שימשה מודל חיקוי לגברות הראשונות. פרון הובילה פעילות חברתית וגייסה את תמיכת הבוחרים בבעלה חואן עד למותה ב-1952.

אחרי מות פרון ב-1974 הושבעה אשתו השלישית איסבל במקומו. אולם היא לא הצליחה לעצור את גל האלימות מהימין והשמאל הקיצוני, ואיבדה את השלטון אחרי שנתיים. ב-2007 היא הואשמה באחריות להיעלמותו של פעיל פוליטי ב-1976. אולם המאבק המשפטי להביא להסגרתה מספרד נכשל.

למרות התרבות המצ'ואיסטית באמריקה הלטינית, היו נשים שטיפסו כל הדרך לפסגה, בלי שבני זוגן היו שם קודם. ויולטה צ'מורו נבחרה לנשיאות ניקרגואה ב-1990. בצ'ילה נבחרה מישל באשלה ב-2006. נשיאת קוסטה ריקה, לאורה צ'ינצ'ייה, ונשיאת ברזיל, דילמה רוסף, נבחרו בשנה שעברה.

נשים ראשונות לשעבר יורשות את המנגנונים הפוליטיים של בני זוגן, אבל גם את אויביהם. מרידה בשורות מפלגת השלטון ברפובליקה הדומיניקנית באפריל סיכלה את שאיפות הנשיאות של מרגריטה סדנו, אשת הנשיא לאונל פרננדס.

קייקו פוג'ימורי, שהיתה הגברת הראשונה של פרו ב-1990, אחרי שאביה הנשיא אלברטו פוג'ימורי סילק את אשתו מהארמון, הפסידה בבחירות לנשיאות בתחילת החודש. פוג'ימורי לא הצליחה לגרום לבוחרים לשכוח את מעשי הרצח והשחיתות שמאחוריהם עמד אביה בעת שלטונו. הבטחתה כי פעולתה הראשונה בתור נשיאה תהיה לחון את אביה לא סייעה לה בכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ