התפרסם יומן המלחמה של ארנסטו "צ'ה" גווארה

אחרי 50 שנה

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

אחרי שיומנו של צ'ה גווארה, המהפכן המפורסם ביותר בעולם - "דרום אמריקה באופנוע" - היה לרב מכר ולסרט מצליח, מופיע השבוע במפתיע בקובה יומן נוסף פרי עטו, המתאר את מלחמתו לצד פידל קסטרו על כיבוש קובה.

אליידה מארץ', אלמנתו של צ'ה, הרופא יליד ארגנטינה, אשר דיוקנו המזוקן חובש הברט היה למיתוס בינלאומי, סיפרה כי שמרה את כתב היד יותר מ-50 שנה, ורק לאחרונה החליטה למסור אותו לפרסום, "על מנת שהעולם ידע מי היה האיש האמיתי מאחורי הסמל". הספר, הנושא את השם "יומנו של לוחם", מספר על המערכה אשר הביאה לנפילתו של הרודן הקובני פולחנסיו בטיסטה, מן היום בו הגיעו המהפכנים לאי על סיפון הספינה "גרנמה" בסוף שנת 1956, ועד לינואר 1959, שבו זכו בניצחון.

ארנסטו "צ'ה" גווארה, אשר נולד בארגנטינה ב-1928, נרצח בידי חיילים בבוליביה, בשנת 1968, כאשר ביקש לחולל גם שם מהפכה סוציאליסטית. הוא היה סופר מוכשר, וכל העת, לצד מאבקיו המהפכנים, תיעד את חייו, מעשיו ורעיונותיו. "אבל היה לו כתב יד בלתי קריא לחלוטין, והיה צורך להשקיע עבודה רבה על מנת לפענח את הכתוב במחברותיו", אומרת אלמנתו.

הספר, אשר יצא לאור בשיתוף פעולה של "מכון המחקר על שם גווארה", המנוהל על ידי אליידה מארץ' וההוצאה לאור האוסטרלית "אושן פרס", חושף פרטים רבים, בין השאר על היחסים בין צ'ה לבין פידל קסטרו, "אשר היו כמו אב ובנו - למרות שפידל היה מבוגר בשנתיים בלבד". השניים נפגשו לראשונה ב-1956, במקסיקו, כאשר קסטרו היה עסוק בארגון קבוצת המורדים אשר התכוננה להגיע בחשאי לקובה. בין השניים, מספר היומן, התפתחה הערצה הדדית גדולה, וגווארה החליט בו ברגע להצטרף להפלגת הספינה "גרנמה" אשר יצאה לדרך, ועל סיפונה 82 לוחמים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ