משרד החוץ האמריקאי: "זמנו של אסד אוזל"

וושינגטון מחריפה את הטון כלפי המשטר הסורי, למרות שהשגריר האמריקאי בדמשק טרם עזב. קלינטון במאמר: אסד הציב עצמו בצד השגוי של ההיסטוריה

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

ממשל אובמה מחפש דרכים נוספות להפעיל לחץ על המשטר של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, כך אמרו בסוף השבוע בכירי משרד החוץ האמריקאי בשיחה עם כתבים. "אנו מזועזעים מהאלימות, ומוטרדים עמוקות ממספר מקרי המוות של אזרחים סורים מידי הממשלה שלהם", אמר אחד הבכירים שהשתתף בתדרוך הטלפוני.

"אנו פועלים במספר מישורים להגביר את הלחץ עליו, כי לא ראינו שום מאמץ כן בתגובה. הקהילה הבינלאומית רואה את זה גם, כולל מדינות כמו טורקיה. עמר מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית, נתן לפני מספר ימים הצהרה מאוד חזקה. זה אומר שהנשיא אסד בבירור שם את מדינתו במסלול של להפוך למדינה מנודה. כרגע איראן נראית הידידה האחרונה שנשארה לסוריה".

ארה"ב כבר הטילה סנקציות על סוריה, כולל סנקציות ממוקדות נגד אסד אישית. במקביל לקידום ההחלטה נגד סוריה במועצת הביטחון של האו"ם, הממשל בוחן צעדים כלכליים נוספים שיתמקדו במגזר הנפט והגז של סוריה, עם אפשרות של הפניית "התיק הסורי" לבית הדין הבינלאומי בהאג בגין הפרת זכויות האדם בידי המשטר. ואולם התערבות צבאית דוגמת מה שארע בלוב אינה עומדת על הפרק בעבור וושינגטון.

"בעולם מושלם, היינו צריכים להתקדם מהר יותר", אמר נציג משרד החוץ האמריקאי. "אך אנו בונים גישה רחבה עם בעלות הברית שלנו, וכרגע הסורים עצמם הם אלה שאוחזים בהגה. לא היה כאן אפקט דוגמת האיום של קדאפי למחוק את בנגאזי. אך עדיין היתה כמות מזעזעת של אלימות ומוות, ואנו עובדים עם השותפות שלנו להבטיח שהתגובה תהיה יעילה ככל האפשר. זמנו של אסד אוזל. אחת התופעות המעניינות ששמנו לב אליהן זה שהאלימות בסוריה מתרחשת איפה שכוחות הביטחון נמצאים. כשמסתכלים על מקומות כמו חמה, משם הם יצאו, ההפגנות היו שלוות. המשטר עצמו הוא מקור חוסר היציבות. 8000 פליטים הגיעו לטורקיה לא בגלל שכוחות חיצונים מנסים לערער יציבות בסוריה, אלא בגלל המעשים של המשטר".

הבכיר האמריקאי הביע ספקנות לגבי נאומו הצפוי של אסד ביום ראשון. "הוא יכול להגיד מה שהוא רוצה. הוא קרא לרפורמה, הוא דיבר על ביטול חוק החירום, הוא אמר הרבה דברים. אך נראה שהעם הסורי מאבד סבלנות עם המסרים המעורבים של המשטר. המעשים שלו מראים שהכוונות שלהם אינן טובות. ההודעה של רמי מקלוף שהוא מקדיש את חייו לצדקה, בנקודה זו, זה כמעט מגוחך".

בתוך כך, שרת החוץ הילרי קלינטון פרסמה מאמר דעות בעיתון א-שרק אל-אווסט תחת הכותרת "אין דרך חזרה בסוריה", וכתבה כי "זה נראה ברור שהנשיא אסד קיבל את ההחלטה שלו... האכזריות יכולה לאפשר לו לדחות את השינוי המתרחש בסוריה, אך היא לא תבטל אותו. אם הוא מאמין שהמחאה באה ממעורבות של מסיתים זרים ? הוא טועה. זה נכון שחיילים סורים נהרגו גם ואנו מצרים על אבדן החיים האלה גם. אך רוב הקרבנות היו אזרחים לא חמושים".

עוד כתבה קלינטון כי "כשהוא מאפשר לאיראן להוביל, הנשיא אסד הציב את עצמו ואת המשטר שלו בצד השגוי של ההיסטוריה... סוריה בדרך למשטר פוליטי חדש ? והעם הסורי צריך לעצב אותו. ארה"ב בוחרת לעמוד לצד העם הסורי והזכויות האוניברסאליות שלו. אנו מגנים את ההתעלמות של משטר אסד מרצון האזרחים שלו וההתערבות החתרנית של איראן".

למרות הטון החריף, שגריר ארה"ב בסוריה, רוברט פורד, עדיין נמצא בדמשק. בכירי המשטר הסורי מסרבים כעת להיפגש אתו, אך לדברי משרד החוץ האמריקאי, הוא נפגש מדי יום עם גורמי האופוזיציה, ו"עוזר להפריך את התעמולה שהמשטר מנסה להפיץ בזירה הבינלאומית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ