המלך מנסה לעצור את המחאה: מרוקו תהפוך למונרכיה חוקתית

הרפורמה לא מספקת את האופוזיציה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מלך מרוקו מוחמד השישי הודיע שלשום, בנאום, על רפורמה חוקתית אשר לטענתו תהפוך את המדינה הצפון אפריקאית למונרכיה חוקתית. אולם פעילים למען הדמוקרטיה במדינה טוענים כי הצעדים אינם מספיקים.

לפי החוקה החדשה יישאר המלך המפקד העליון של הצבא, וייחשב גם לערכאה הדתית העליונה במדינה. הנאום מסכם בדיקה של שלושה חודשים של חוקת המדינה, עליה הודיע המלך בעקבות הפגנות מחאה ודרישות לרפורמה בממלכה בפברואר.

במרוקו פועלות מערכת פרלמנטרית ועשרות מפלגות, אולם מדובר בגופים חלשים. הפופולריות של המלך עדיין גבוהה, אבל הציבור מפגין אי שביעות רצון מתפקוד הממשלה ומיועצי המלך שנתפשים כמושחתים.

הרפורמה בחוקה, שנוסחה הנוכחי נקבע לפני 15 שנה, היא ניסיונו האחרון של המלך למנוע חוסר יציבות בארצו לנוכח גל ההפגנות למען הדמוקרטיה ששוטף אותה מהמזרח התיכון וצפון אפריקה בחצי השנה האחרונה. החוקה החדשה תועמד למשאל עם ב-1 ביולי.

לפי הנאום, החוקה תבטיח את אופייה הפרלמנטרי של המערכת הפוליטית במרוקו ותניח את הבסיס לשיטה חוקתית מאוזנת ועצמאית, תוך כדי הקפדה על הפרדת רשויות. בחוקה החדשה יהיה ראש הממשלה ראש המערכת השלטונית, והוא ייבחר מהמפלגה שקיבלה את מרב הקולות בבחירות. ראש הממשלה יוכל גם לבחור את שרי ממשלתו. הרפורמה גם מחזקת את הפרלמנט, אשר יוכל לחקור בכירים בממשל באישור של חמישית מחברי הבית בלבד. מערכת המשפט, שמותקפת על היותה חסרת עצמאות, תהיה כפופה למועצה עליונה שבה יכהנו שופטים ויו"ר הוועדה לזכויות האדם במדינה. שר המשפטים לא יהיה חבר במועצה.

מינוי מושלי המחוזות רבי העוצמה יישאר בידי המלך. המלך גם ימשיך לעמוד בראש מועצת השרים ומועצת הביטחון העליונה - הקובעת את מדיניות הביטחון.

פעילים בתנועת המחאה "20 בפברואר" ביטלו את השינויים כקוסמטיים. "קודם לכן היה לנו שליט אבסולוטי, ועכשיו יש לנו שליט אבסולוטי שהוא גם האפיפיור", אמר עבדאללה שביחנא, פעיל בתנועת 20 בפברואר, שעורכת הפגנות שבועיות למען דמוקרטיה. לדעת הפעילים, החוקה החדשה גרועה כמו זו שקדמה לה. "הוא דיבר על המרכיבים הטובים בחוקה, ודילג על אלה השנויים במחלוקת", אמר שביחנא אחרי ששמע את הנאום. לטענתו, לידיו הגיעה טיוטה של החוקה החדשה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ