לראשונה: האו"ם מגנה אפליית הומואים ולסביות

ברוב דחוק, הצליחה מועצת זכויות האדם של האו"ם לתמוך בהצעת החלטה שהגישה דרום אפריקה. רוסיה, סעודיה, ניגריה ופקיסטאן היו בין המדינות המתנגדות

נטשה מוזגוביה
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
אי-פי

נטשה מוזגוביה (וושינגטון)

האו"ם גינה לראשונה אפליה נגד הומוסקסואלים, לסביות, טרנסג'נדרים ובי-סקסואלים, בהצהרה שנוסחה בזהירות, גרפה שבחים והוגדרה כהיסטורית על ידי תומכיה, בהן ארה"ב. רוב קטן מחברי המועצה לזכויות אדם של האו"ם תמך שלשום בהחלטה, שהוגשה על ידי דרום אפריקה ונתקלה בהתנגדות עזה מצד מדינות אפריקה ומדינות איסלאמיות.

"זה עתה הייתם עדים לרגע היסטורי במועצה לזכויות אדם ובמערכת האו"ם, עם החלטה שהיא ציון דרך, ומגנה על זכויות אדם של לסביות, הומואים, בי-סקסואלים וטרנסג'נדרים", אמרה לעיתונאים לאחר ההצבעה נציגת ארה"ב במועצה, איילין צ'מברליין דונהיו. ההחלטה המרוככת, שנוסחה באופן דיפלומטי למדי, קובעת כי ייערך מחקר על אפליה של הומואים ולסביות ברחבי העולם, שממצאיו יידונו במועצה במועד מאוחר יותר.

למרות זאת, ההצעה שהוגשה נתפשה כמרחיקת לכת מדי בעיני רבות מ-47 המדינות החברות במועצה, כולל רוסיה, סעודיה, ניגריה ופקיסטאן. שגריר פקיסטאן במוסדות האו"ם בז'נווה, זמיר אכראם, שדיבר בשם ארגון הוועידה האיסלאמית רב ההשפעה, אמר כי להחלטה "אין כל קשר לזכויות אדם בסיסיות. אנחנו מודאגים מאוד מהניסיון להציג באו"ם רעיונות שאין להם כל בסיס משפטי".

ניגריה טענה כי ההצעה מנוגדת לשאיפות רוב האפריקאים. דיפלומט ממאוריטניה אמר כי ההחלטה היא "ניסיון להחליף את הזכויות הטבעיות של האדם בזכות שאינה טבעית".

23 מדינות תמכו בהצעה, 19 התנגדו לה ושלוש נמנעו, בהן סין. עם התומכות נמנו ארה"ב, מדינות האיחוד האירופי, ברזיל ומדינות אחרות באמריקה הלטינית. "אם תסתכלו על ההיסטוריה של זכויות אדם ועל התרחבות המעגל של מי נחשב אדם, בכל פעם שהמעגל הורחב, היו כאלה שהתנגדו, ובכל אחד מהמקרים התברר עם הזמן שהם טעו", אמר לאחר ההצבעה הדיפלומט האמריקאי דניאל בייר.

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון אמרה כי "בכל העולם, זכויות אדם מופרות בגלל הזהות המינית שלהם, וזה כולל עינויים, אונס, עונשי מאסר ורצח. ההחלטה מאשרת כי זכויות האדם הן אוניברסליות ואין לשלול הגנה ממישהו רק בגלל העדפתו המינית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ