כפר אוסטרי עתיק ופסטורלי, תוצרת סין

אחרי התיקים של פראדה והדי-וי-די, הסינים מעתיקים אתרי מורשת של אונסק"ו

ג'ורג' יאן, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ורג' יאן, אי-פי

הכפר שבתיו, מגדלי הכנסייה שלו ופונדקיו העתיקים משתקפים במי האגם האלפיני נחשב לפנינת נוף נדירה, וזכה בשל כך להיכלל ברשימת אתרי מורשת התרבות העולמית של אונסק"ו, לשמחת תושביו. אולם, תושבי הכפר האלשטאט אינם מרוצים מתופעה ייחודית אחרת שנקשרה באחרונה לביתם: בניית חיקוי מדויק של הכפר, בסין.

אחרי שצילמו את הכפר ואספו עליו נתונים שונים, אנשי החברה הסינית החלה לבנות חלק ניכר מהאלשטאט במחוז גואנגדונג. כלפי חוץ נראים ההאלשטאטים גאים בעובדה שכפרם משך את תשומת הלב של אנשי הנדל"ן הסינים. כמעט כל 900 תושבי המקום מתפרנסים מתיירות, וברור להם שהפרויקט יעזור לעסקים. בעלת מלון מקומי אמרה כי אולי הסינים שיראו את החיקוי, ירצו לבקר באתר המקורי.

אולם, באזור השמרני, שלאורך מאות שנים נסתר מעיני העולם בין פסגות מושלגות ומדרונות תלולים, הסודיות שעטפה את הפרויקט עוררה את חשדות התושבים. ראש העירייה אלכסנדר שץ אמר כי עד לתחילת החודש לא ידעו תושבי האלשטאט דבר על פרויקט הבנייה הסיני. לדבריו, הסוד נחשף כשאורח סיני במלון בן 400 השנה שבכיכר השוק פלט את המידע לא בכוונה. "העמידו אותנו מול עובדה מוגמרת", אמר שץ.

בעלת המלון מוניקה ונגר אמרה שרוב תושבי הכפר זועמים, בעיקר בשל הצורה שבה נעשו הדברים. "לא מקובל עלי שהסינים שהו כאן במשך שנים, מדדו, צילמו ולמדו על חיינו", אמרה ונגר. "הייתי מעדיפה שהם יפנו אלינו ישירות. כל העסק הזה מזכיר לי במידה מסוימת את 'האח הגדול' שעינו פקוחה".

היזמים הסינים מפרסמים את הפרויקט כשכונת מגורים יוקרתית ומרווחת על שפת אגם ומול נוף הררי, שתיבנה בסגנון אירופי ושרחובה הראשי יהיה בעל מאפיינים אוסטריים. אולם, באתר הבנייה הסיני שבעיר וויז'ו, כ-160 ק"מ צפונית לגבול הונג קונג, קשה לדמיין כיצד יוכל החיקוי להתהדר ביופיו של המקור. בתים נמוכים אחדים בשלבי בנייה, מול גבעות שאינן מזכירות את צוקי הגרניט של האלפים, ואגם שמימיו ירקרקים-עכורים. במקום השתקפות הפסגות, אפשר לראות דגים מתים צפים.

ברברה נבאואר, מנהלת הלשכה האוסטרית לשימור אתרים, אמרה כי אין ביכולתה לעשות דבר נגד החקיינים. לדבריה, תביעות משפטיות יוכלו להגיש בעלי עניין שסבורים כי זכויותיהם הופרו בידי הסינים. התושבים אמרו כי איש אינו מתכונן לתבוע, והביעו תקווה כי הרווחים שבהם יזכו בזכות החיקוי הסיני יפצו על תחושת העלבון והזעם שגרמה הגישה החשאית לפרויקט. לדברי שץ, "האלשטאט היא עיירה בעלת מאות שנות תרבות. את זה אי אפשר להעתיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ