באופן מרומז אך בעקביות: נשיא רוסיה מדוודב מבקר את ראש הממשלה פוטין

המרוץ לנשיאות רוסיה

ניו יורק טיימס
אנדרו קרמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אנדרו קרמר

סנט פטרבורג. הבחירות לנשיאות רוסיה צפויות להתקיים רק במארס, אולם המתיחות בין הנשיא דמיטרי מדוודב לקודמו בתפקיד ויריבו האפשרי בבבחירות, ראש הממשלה ולדימיר פוטין, הולכת וגוברת. בסוף השבוע האחרון מתח מדוודב ביקורת על פוטין ורמז כי מדיניות פוטין כנשיא גרמה לנזק רב לרוסיה.

בנאומו בפני משקיעים זרים וראשי מדינות שבאו לפורום הכלכלי בסנט פטרבורג, הזהיר מדוודב מפני עידן חדש של שפל, אם המדינה תמשיך לשלוט בכלכלת רוסיה. בדבריו רמז מדוודב לסכנות שבכינון מערכת פוליטית ריכוזית סביב דמותו של אדם אחד. "עלינו להיפטר ממנהגים רעים", אמר מדוודב, לאחר שביקר את מעורבות הממשלה בכלכלה בתקופת נשיאותו של פוטין, שאת שמו לא הזכיר.

מדוודב מקפיד על זהירות בהתקפותיו נגד פוטין. מצד אחד, ברצונו להשתחרר מצלו של פוטין ולהופיע כמועמד אמין ועצמאי בעיני הבוחרים העירונים מהמעמד הבינוני, שמהווים את בסיס תומכיו העיקרי. ואולם מצד שני, הוא נזהר לא להפגין חוסר נאמנות לאדם שנחשב למנהיג החזק ביותר ברוסיה.

פוטין ומדוודב אמרו כי יגיעו ביניהם להסכמה בדבר המועמד שיתמודד בבחירות בשנה הבאה. גורמים בקרמלין ציינו כי סביר שההודעה תימסר בספטמבר או אוקטובר. עד אז, מקפיד מדוודב לנצל כל בימה אפשרית להציג את יכולותיו וכישוריו כרפורמטור ליברלי, ולעקוץ ברמזים את מדיניות קודמו.

דניאל טריסמן, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, תיאר את תמרוניו של מדוודב כ"אסטרטגיה מילולית פאסיבית-אגרסיבית" . "מדוודב רומז כי הוא מאוכזב ממשהו, אבל לא עושה שום דבר נוסף בנדון", אמר טריסמן.

עם זאת, באחרונה יש סימנים לשינוי התנהלות זו. השבוע דיווח אחד העיתון במדינה כי מדוודב פיטר את אלכסיי אנישין, סגן שר הפנים ואחד מבכירי המשטרה הרוסית. אנישין היה חבר לכיתה של פוטין ונחשב לאחד ממקורביו.

בנאומו בסנט פטרבורג, הבטיח מדוודב לקדם את מדיניותו הכלכלית בעתיד. "אני אערוב לכך אישית, כנשיא המדינה, יחד עם עמיתי", אמר בהצהרה חידתית. קשה לראות כיצד הוא יוכל לקיים את הבטחתו מבלי שינצח בבחירות ויזכה בכהונה נוספת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ