נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר, מצטרף לקמפיין למען הלגליזציה של הסמים

בעקבות דו"ח האו"ם על כישלון המלחמה העולמית בסמים

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

בארה"ב גוברים הקולות הקוראים לשים קץ למלחמה בסמים, בעקבות דו"ח של הוועדה מטעם האו"ם שקבע כי מלחמה זו נכשלה ויש לחשוב על אסטרטגיה חלופית. בסוף השבוע שעבר הצטרף גם הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר לקוראים לשקול מחדש את המדיניות הנוכחית. במאמר דעה ב"ניו יורק טיימס" כתב קרטר שהטיעונים של הוועדה, שבה היו שותפים ראשים לשעבר של חמש מדינות, נוסף למזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, שר החוץ האמריקאי לשעבר ג'ורג' שולץ ונציגי עולם העסקים, שכנעו אותו. להערכת הדו"ח, ב-40 שנות המלחמה בסמים, עלה השימוש בקוקאין, לדוגמה, ב-27%. מסקנתו של הדו"ח היא כי עדיף להתרכז בטיפול במכורים לסמים מאשר בענישתם.

"הוועדה ממליצה לממשלות לנסות "מודלים של רגולציה של סמים, במטרה לצמצם את השפעת הפשע המאורגן ולשמור על בריאות וביטחון האזרחים", כתב קרטר. לדבריו, המדיניות הנוכחית, במסגרתה נעצרים גם משתמשי סמים לא אלימים, הביאה לפיצוץ אוכלוסייה בבתי הכלא בארה"ב. ב-1980, כשהוא עזב את הבית הלבן, כותב קרטר, היו בארה"ב חצי מיליון אסירים. מספרם היום 2.3 מיליון בני אדם - כ-743 אסירים על כל מאה אלף אמריקאים. 75% מהאסירים החדשים מוצאים את עצמם מאחורי הסורגים בגלל פשעים לא אלימים, כולל עבירות סמים.

"הענישה המוגזמת הזאת הרסה חייהם של מיליוני צעירים ומשפחותיהם, בהם יש שיעור חסר פרופורציה של בני מיעוטים. הענישה גם פוגעת קשות בתקציבי המדינות בארה"ב", הוסיף קרטר. בקליפורניה, לדוגמה, מוקצים 11% מתקציב המדינה למימון בתי כלא, לעומת 7.5% מהתקציב שמושקעים בהשכלה הגבוהה. ב-1980, מזכיר קרטר, רק 3% מתקציב קליפורניה הופנו לבתי הכלא, ו-10% הושקעו בהשכלה הגבוהה. המלחמה בסמים, טוען קרטר, הביאה גם לעלייה באלימות, בשחיתות ובכמה הפרות זכויות האדם במדינות דרום אמריקה.

לפני 40 שנה, ביוני 1971, הכריז הנשיא דאז ריצ'רד ניקסון כי "עלינו לפתוח במלחמה מוחלטת באויב הציבור מספר אחת" - הסמים. באותה שנה היה התקציב הפדרלי שהוקדש למאבק בסמים 155 מיליון דולר. היום מדובר ב-15 מיליארד דולר בשנה. עד כה, לטענת דו"ח הוועדה, "המלחמה בסמים" הביאה ל-40 מיליון מעצרים והוצאות של טריליון דולרים, אך סופה של המערכה לא נראה באופק. בניו יורק נעצרו מאז 2002 350 אלף בני אדם בגלל מריחואנה - כ-70% מהם היו מתחת לגיל 30.

קרטר מזכיר שכבר ב-1977 הוא פנה לקונגרס וקרא למחוקקים לעשות דה קרימינליזציה של אחזקה של פחות מ-30 גרם מריחואנה וליזום תוכניות לשיקום מכורים לסמים. "הזהרתי מפני הצפת בתי הכלא שלנו בצעירים שלא מאיימים על החברה, וכתבתי ש'ענישה בשל אחזקת סמים לא צריכה להיות מזיקה יותר לאדם מאשר השימוש בסם עצמו'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ