גירושים מאוחרים: בפיליפינים מתווכחים על מוסד הנישואים

במדינה האחרונה בעולם שבה אסור להתגרש פרט לוותיקן מתנהל ויכוח סוער ביחס לאפשרויות הפרידה של זוגות נשואים

ניו יורק טיימס
קרלוס קונדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
קרלוס קונדה

מנילה. בחודש שעבר הצביעו אזרחי מלטה בעד מתן תוקף חוקי לגירושים במשאל העם שנערך בארצם. בכך, הם גרמו להתעוררותו המחודשת של ויכוח באותו נושא בפיליפינים - המדינה האחרונה בעולם פרט לוותיקן שבה הגירושים עדיין אסורים.

ימים אחדים אחרי משאל העם במלטה נערך דיון בבית הנבחרים של הפיליפינים על הצעת החוק הנשכחת בעניין.

"בכל העולם, קיימת הכרה בגירושים כאופציה לגיטימית לזוגות, בעיקר לנשים הלכודות בנישואים אומללים ולעתים אפילו אלימים", אמרה ל?ס אילאגאן, חברת קונגרס מ"מפלגת הנשים גבריאלה" ואחת ממציעות החוק. "אם עשו זאת במלטה, נוכל לעשות את זה גם כאן. בואו לא נישאר בימי הביניים".

אך הופעתה מחדש של הצעת חוק הגירושים הרגיזה רבים במדינה שרוב תושביה קתולים. ההצעה הכעיסה גם את ראשי הכנסיה שכינו אותה "חלק ממלחמה מתוזמרת נגד המשפחה הפיליפינית".

אוסקר קרוז, ארכיבישוף לשעבר שעומד כעת בראש המאבק נגד החוק, אף אמר כי הפיליפינים הקתולים אינם צריכים להתבייש בעובדת היותם המעוז האחרון בעולם של המלחמה בגירושים. להיפך, הוא אמר, עליהם להתגאות בכך.

סיכויים נמוכים לאישור החוק

גירושים אינם רעיון חדש בפיליפינים: בתחילת המאה ה 20, בתקופת הכיבוש היפאני והאמריקאי, לא היתה מניעה להתגרש. ואולם, החוקה האזרחית שנכנסה לתוקף ב-1949 אוסרת אותם.

הצעת חוק הגירושים הוגשה בראשונה על ידי מפלגתה של אילאגאן ב 2005, אך זכתה להתעלמות כללית. המפלגה הגישה את ההצעה פעמיים נוספות, שהאחרונה בהן היתה ביולי 2010. ההצעה הגיעה לדיון רק החודש לצד הצעות נוספות לתקן את "קוד המשפחה", שהתקבל ב 1987 והחליף סעיפים בחוק האזרחי שהתייחסו לנישואים.

הסיכויים לאישור החוק אינם גדולים. מתנגדיו הבטיחו להיאבק בו בכל האמצעים שלרשותם, כולל פניה לבית המשפט העליון אם יהיה בכך צורך. הנשיא בנינו אקינו הודיע שלא יתערב, למרות שהתעמת עם הכנסיה הקתולית על "חוק הילודה", שלפיו יהיו לאנשים אמצעי מניעה ומידע על שיטות להגבלת הילודה.

חצי מהציבור תומך

"קוד המשפחה" הנוכחי בפיליפינים מעניק שלוש אפשרויות לאנשים שרוצים להיחלץ מנישואיהם: פרידה חוקית, ביטול הנישואים או הכרזה על אי-מימוש הנישואים. המחוקקים התומכים בחוק הגירושים טוענים שאמצעים אלה אינם מספיקים.

לדבריהם, פרידה חוקית אינה מאפשרת לבני הזוג להינשא מחדש. ביטול הנישואים דורש עדות של פסיכיאטרים שאחד הצדדים אינו כשיר מבחינה פסיכולוגית ואינו יכול להיות נשוי, והכרזה על אי-מימוש הנישואים דורשת שבית משפט יאשר כי הנישואים לא מומשו כלל.

בסקר שנערך במנילה בחודש מארס שתוצאותיו פורסמו השבוע, 50% מהנשאלים מצדדים במתן תוקף חוקי לגירושים לעומת 43% בסקר דומה שנערך ב-2005. 33% הודיעו על התנגדותם לחוק ול-16% לא היתה דעה בנדון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ