נאומו של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד כלל חשבון נפש לצד הבטחות מעורפלות

אסד מאמין שרפורמה מוכתבת מלמעלה עשויה להרגיע את הרחוב, אך יהיה צורך בהרבה יותר מנאום אבהי כדי לבלום את המחאה הציבורית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

האם סוריה פונה לדמוקרטיה? האם ישתנה מבנה המשטר? האם אסד יסתלק מכהונתו? על שלוש השאלות הללו שעומדות בלב המרי האזרחי הסורי השיב הנשיא אסד בשלילה. אמנם לא באופן מפורש, אבל מסך הדברים המנוסחים שהשמיע במשך כשעה ורבע לציבור הסורי והעולמי עולה כי אסד מאמין שסוריה נתונה למתקפה של מזימות וכי רפורמה מתוכננת, מוכתבת מלמעלה, מנוהלת על פי לוח זמנים כללי שאותו יקבע המשטר, עשויה להרגיע את הרחוב ולהגן על סוריה מפני אותן מזימות.

עיקרה של הרפורמה נוגע לסדרת חוקים שחלקם עדיין לא נוסח או אושר ושייעודם לשפר את הבירוקרטיה- אבל לא לשנות את מבנה; לתקן את חוק המפלגות ? מבלי לציין האם לאופוזיציה יהיה בהן מקום, ולשנות (אולי) את החוקה מבלי לבשר על שינוי מבנה המשטר. תגובותיהן הראשונות של דוברי האופוזיציה בסוריה ומחוצה לה מעידות על כך שנאומו של אסד לא הצליח לשכנע וכי אין בכוונתם לחדול מן ההפגנות עד הסתלקותו של אסד ומנגנוניו מן השלטון.

מפגינות צעירות נגד משטרו של אסד. תצלום: AFP

התפישה המרכזית של אסד שלפיה המדינה היא "האם הרחומה" שאזרחיה צריכים להיות נאמנים לה בכל מחיר לא השתנתה. על פי תפישה זאת, אשר רואה באזרחים "צאן מרעיתו של המנהיג" נחלקים אזרחיה של סוריה לשלושה רכיבים: אזרחים בעלי דרישות וטענות מוצדקות שהמדינה חייבת להיענות להן; עבריינים שמוכנים להפר את הסדר (הוא אף נקב במספר 64 אלף עבריינים) אבל המדינה יכולה לשקם אותם, ומיעוט מבוטל של מחבלים אשר פועלים על פי אג'נדה חיצונית שמטרתה להרוס את סוריה ולהחזיר אותה לימיהם בהם הייתה "מדינה של כפרים". עם מיעוט זה לא תהיה כל הידברות והצבא ימשיך להתנהל מולו בכוח. אסד נמנע אמנם מלציין במפורש מי הם חורשי המזימות מבחוץ, שמן של ארה"ב ישראל או טורקיה לא נזכר אפילו פעם אחת, אבל "כל אזרח סורי נאמן" יודע היטב מי הם אויביה של מדינתו.

אסד מציע לציבור ה"טוב" דיאלוג לאומי שבאמצעותו ינוסחו התביעות והדרישות אשר יעברו אחר כך לשלב הביצוע באמצעות חקיקת חוקים או הוראות מנהליות. לוח הזמנים כללי ומדבר על פרק של חודש-חודשיים ועד לחקיקה שתסתיים עד סוף השנה. אולם גם כאן שולטת אותה תפישה "אבהית". בדיאלוג הזה ישתתפו כמאה נציגי ציבור שאותם יבחר המשטר, את סדר היום של הדיאלוג תקבע הוועדה שהקים המשטר והיא גם זאת שתחליט בסופו של הדיאלוג אילו מן הנושאים יזכו להמשך טיפול. אשר לטיפול בהפגנות, כאן הציג אסד את הכרתו במציאות שלפיה "המשבר עלול להימשך עוד חודשים ואולי שנים ונצטרך להסתגל לחיות איתו". קריאתו לציבור לתמוך בצבא ולשתף איתו פעולה מעידה אף היא על כך שאסד עצמו אינו משלה עצמו שהנאום יסיים את המרי.

לצד אלה, פירוט הליקויים הבירוקרטיים והכשלים הכלכליים, ועצם ההכרה בצורך לשנות חוקים ולהילחם בשחיתות המבנית מבטאים חשבון נפש נדיר שעושה נשיא סורי לא רק מול המנגנונים שלו, אלא גם מול ההיסטוריה סוריה כולל זו שבה שלט אביו של בשאר, חאפז אל-אסד. זהו המשבר החמור ביותר ואולי הגורלי שבו נתון שלטונה של משפחת אסד מזה כארבעה עשורים ויהיה צורך בהרבה יותר מנאום אבהי כדי לבלום את המחאה הציבורית הרחבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ