השיער הקלוע הפך סמל למאבק בגזענות

בית משפט בבריטניה פסק כי בית ספר שאסר על תלמיד להיכנס בשעריו בצמות קלועות פעל בניגוד לחוק

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

לונדון. בית משפט בבריטניה קבע כי מדיניות בית ספר קתולי, שאסרה על תלמיד להיכנס בשערי המוסד בגלל צמותיו הקלועות, היתה בניגוד לחוק וגרמה בעקיפין לאפליה על רקע גזעי.

המקרה אירע לפני שנתיים ביום הראשון ללימודים. ילד בן 11 ממוצא אפרו-קריבי היה מוכן ונרגש ללכת לבית הספר - הוא רחץ את פניו, לבש תלבושת אחידה מגוהצת היטב, ושיערו הארוך, שמעולם לא סופר, היה קלוע בצמות. באותו יום נאסר על הילד, כיום בן 13, להיכנס לבית הספר הקתולי למדעים על שם סנט גרגורי שבצפון לונדון. נאמר לו כי סגנון השיער שלו מעודד "תרבות של כנופיות".

לדברי מנהל המוסד, אנדרו פרינדיווייל, בבית הספר התרחשו מעשי פשע רבים שכללו שימוש בסכינים ונשק חם, רובם בידי כנופיות, וכי לעתים קרובות משמשות תספורות סימני זיהוי של תרבות כנופיות. פרינדיוויל הוסיף כי נאסרה הכניסה לבית הספר על תלמידים שראשם מגולח, עקב הקונוטציה של "גלוחי ראש", וכן על תלמידים עם שיער קלוע.

הסירוב להתיר את כניסתו של הילד לכיתה באותו יום הצית סכסוך משפטי בבריטניה, שהגיע לשיאו בהכרעה של בית משפט עליון לטובת הילד. בפסיקתו ביום שישי, הסביר השופט כי אף על פי שמדיניות בית הספר - המתירה לבנים רק תספורות שמרניות של שיער קצר - "מותרת בהחלט", היה על בית הספר להתחשב במסורת המשפחתית של תלמידים ספציפיים. "יש כמה תלמידים ממוצא אפרו-קריבי שאצלם המנהג של קליעת השיער נובע מהרקע התרבותי שלהם", אמר.

לדברי השופט, "מדיניות בית הספר לא היה גזענית, אלא נבעה מטעות בתום לב". עם זאת, הוא קבע כי מכיוון שהמדיניות יושמה בלי לאפשר יוצאים מן הכלל, היא מנוגדת לחוק. "בעקיפין, ההחלטה גרמה לאפליה על רקע גזעי הנוגדת את החוק ואינה מוצדקת", קבע.

הילד, שזוהה בתקשורת בבריטניה רק כ-"ג'י", הלומד עתה בבית ספר אחר, אמר לבית המשפט כי כל הגברים במשפחתו קולעים את שיערם וכי הוא נפגע מכך שנאסרה עליו הכניסה לבית הספר ונאמר לו לשוב לביתו. "אני אוהב מאוד את השיער שלי והוא מסודר אצלי ככה מאז ומתמיד. לאחי ואבי יש שיער קלוע וכולנו אוהבים את התסרוקת הזו", אמר.

לדבריה של עורכת הדין שייצגה את המשפחה, אנג'לה ג'קמן, פסק הדין הוא חשוב משום ש"הוא מבהיר שתרבות ומנהגים, הקשורים לגזע מסוים ואינם על רקע דתי, מוגנים בידי החוק במדינה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ