דו"ח האו"ם: שיא של 15 שנים במספר הפליטים והעקורים בעולם

לפי הדו"ח, המציג את נתוני 2010, בעיקר נטל ההתמודדות עם בעיית הפליטים נושאות המדינות העניות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

80% מ-15.4 מיליון הפליטים בעולם חיים במדינות עניות שבהן סיכוייהם להפוך לאזרחים קלושים וההזדמנויות הכלכליות שבפניהם מוגבלות, זאת על פי דו"ח האו"ם שפורסם אתמול של נתוני הפליטים של 2010. יותר מרבע מהפליטים מרוכזים בשלוש מדינות, פקיסטאן, איראן וסוריה. לפי הדו"ח, מספר בני האדם שנאלצו לעקור מבתיהם בעולם הגיע לשיא של 15 שנים - 43.7 מיליון.

מספרים אלה אינם כוללים את גל העקורים האחרון שנוצר לאחר המהפכות בצפון אפריקה, שרובם מצאו מקלט במדינות שכנות. מדינות אירופה מנסות למנוע הגעת הפליטים לתחומן.

"החששות משיטפון של פליטים במדינות המתועשות מוגזמים, ולעתים משולבים בטעות בבעיית ההגירה", כך אמר בעקבות הדו"ח נציב האו"ם לענייני פליטים, אנטוניו גוטיירס. במקביל, המדינות העניות נושאות במרבית הנטל של ההתמודדות עם הבעיה. גוטיירס ביקר שלשום באי האיטלקי למפדוזה, ונפגש, יחד עם השחקנית אנג'לינה ג'ולי, שגרירת רצון טוב של הנציבות לענייני פליטים, עם מהגרים ופליטים שנמלטו מתוניסיה ולוב בחודשים האחרונים. הנציבות, שמושבה בז'נווה, דיווחה כי מאז היווסדה ב-1950, השתנה תפקידה באופן דרמטי. בשנים הראשונות התמקדו אנשי הנציבות בבעיותיהם של 2.1 מיליון עקורים אירופים עקב מלחמת העולם השנייה.

נוסף ל-15.4 מיליון הפליטים, עלייה של 153 אלף מ-2009, מנתה הנציבות 27.5 מיליון עקורים במדינותיהם ו-850 אלף מבקשי מקלט בשנה שעברה.

הפלסטינים מהווים שליש מאוכלוסיית הפליטים בעולם, כחמישה מיליון בני אדם, שרבים מהם חיים וחיו במדינות שכנות במשך כל חייהם. שלושה מיליון הפליטים האפגנים מהווים חמישית מכלל הפליטים. בעיית הפליטים מאפגניסטאן נוצרה בעקבות רצף של מלחמות במדינה, שהחלו עם הפלישה הסובייטית ב-1979. רבים מהם חיים בתנאים קשים בפקיסטאן ובאיראן. פליטים רבים נוספים מקורם בעיראק (1.7 מיליון), סומליה (770 אלף) וקונגו (477 אלף).

גורמים בנציבות אמרו כי פליטים רבים עלולים לסבול מחסור כל חייהם, אם לא יוכלו להשתלב במדינות מגוריהם או שיוצע להם להתיישב במקומות אחרים. דובר נציבות האו"ם אמר כי בדרך כלל המדינות השכנות לא מעוניינות להעניק אזרחות לפליטים מסיבות פוליטיות. אולם, גורמים בנציבות ציינו את נדיבותן של המדינות המארחות, שרבות מהן מספקות בקושי את צורכי אזרחיהן.

פקיסטאן מתמודדת עם העול הכלכלי הקשה ביותר של בעיית הפליטים. במדינה חיים 710 פליטים על כל דולר בתל"ג לנפש. הנתון המקביל בגרמניה הוא 17 פליטים לדולר בתל"ג, נאמר בהודעת הנציבות.

אולם, מדינות עשירות כגרמניה, שבה מרוכזת אוכלוסיית הפליטים הגדולה ביותר בעולם המתועש, עשויות להעניק לפליטים ולצאצאיהם אזרחות וסיכוי לחיים טובים יותר. ארה"ב היא ללא ספק המדינה הנדיבה ביותר כשמדובר ביישוב מחדש, ומכאן מספר הפליטים הנמוך בה, 3,025. בשנה שעברה יישבה ארה"ב בתחומה 71,362 פליטים. קנדה ואוסטרליה היו בעקבותיה עם 12 אלף ו-8,500 פליטים בהתאמה. יפאן הפכה למדינה האסיאתית הראשונה שהציעה יישוב מחדש בשנה שעברה. בספטמבר הגיעו לטוקיו 90 בני קארן ראשונים מבורמה. חלקם התגוררו כל חייהם במחנות פליטים בתאילנד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ