שלושה חודשי התקוממות בסוריה: הדיכוי לא ניצח את המחאה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

נאומו של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד, בחלוף כמעט שמונה שבועות של שתיקה, הוא במובנים רבים מעט מדי ומאוחר מדי. על אף שלל הבטחותיו של אסד לבחירות כבר בחודש אוגוסט (עוד כחודשיים בלבד וללא שום הכנה) נראה כי לציבור הסורי נמאס מהנשיא, והוא אינו מצליח להחזיר את השקט למדינתו. מעגל ההפגנות והמהומות עדיין לא כולל את הערים הגדולות, ואסד עדיין שולט בצבאו, אבל בכל יום כמעט נערכות הפגנות, ובכל פעם באזור אחר.

ההפגנה הראשונה היתה ב-16 במארס, לפני יותר משלושה חודשים, כאשר כ-150 בני אדם הפגינו בדמשק בדרישה לשחרר את קרוביהם מהכלא. התקרית הזו גרמה למבוכה מסוימת למשטר, אבל היתה רחוקה מלבשר את הבאות.

כמה ימים אחר כך החלה המחאה בדרעא לצבור תאוצה. תחילה זה נראה כתקרית טפשית. כמה ילדים סורים, שריססו גרפיטי נגד המשטר, נעצרו על ידי כוחות הביטחון והוכו נמרצות. האירוע הזה הוציא מאות בני אדם לרחובות העיר הדרומית, וב-23 במארס הרגו שוטרים שישה מפגינים בעיר. בעקבות המעשה, פיטר אסד את מושל המחוז.

אסד ניסה לשכך את המחאה: הוא מינה ועדה שתבחן את האפשרות לבטל את חוק החירום הנהוג בסוריה ב-48 השנים האחרונות, ולקראת סוף מארס פיטר את ממשלתו. אבל זה לא עצר את ההפגנות. ב-8 באפריל נהרגו 22 מפגינים בדרעא כשכוחות הביטחון הסתערו באש חיה על מסגד במרכז העיר. התקרית הזו הובילה לגל נרחב של הפגנות במוקדים רבים במדינה ולהצטרפותם של הכורדים למחאה.

ב-19 באפריל הוסר חוק החירום במדינה באופן רשמי, אך הדיכוי של המהומות נעשה אכזרי עוד יותר. שלושה ימים אחר כך כבר נרשמו כ-100 הרוגים בהפגנות נגד המשטר. למחרת נהרגו עוד 12, ופחות מ-24 שעות לאחר מכן החל מבצע נרחב של הצבא הסורי בדרעא, תוך שימוש בטנקים. ארה"ב מצדה הודיעה בסוף החודש על הטלת סנקציות על כמה מבכירי משטרו של אסד.

בימים הבאים נמשכו ההפגנות גם במקומות אחרים בסוריה. אסד ואחיו מאהר, מפקד החטיבה הרביעית, הפעילו יד קשה נגד המפגינים. כוחות הצבא נשלחו לדכא הפגנות בבניאס ובחומס, העיר השלישית בגודלה בסוריה. ההפגנות נמשכו. ב-20 במאי נהרגו עוד כ-44 בני אדם בדיכוי הפגנות.

בסוף מאי הטיל האיחוד האירופי סנקציות נגד אסד ומקורביו, ובתחילת חודש יוני התכנסו לראשונה באופן גלוי בבירת טורקיה אנקרה כ-300 נציגים של האופוזיציה בסוריה, ובכללם נציגים של "האחים המוסלמים". הם קראו לאסד להעביר את סמכויותיו לסגנו ולעזוב את המדינה. למחרת נמשך הטבח. 63 בני אדם נהרגו מאש כוחות הביטחון, 53 מהם תושבי אל-חמה, שב-1982 טבחו בה חייליו של חאפז אסד באנשי "האחים המוסלמים".

ב-4 ביוני דיווחו השלטונות הסוריים על כי 120 חיילים ואנשי ביטחון נהרגו בידי חמושים בעיירה ג'יסר אל-שוג'ור, הסמוכה לגבול עם טורקיה. מחשש מהמבצע הצבאי הצפוי, אלפים נמלטו מהעיירה וסביבותיה לטורקיה, שמצדה החריפה את הרטוריקה שלה נגד דמשק. בימים האחרונים נמשכו מעשי ההרג של החיילים הסורים במפגינים. לטענת האופוזיציה, עד כה נרשמו יותר מ-1,300 אזרחים הרוגים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ