נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הורה על חנינה כללית

בנסיון נוסף להרגיע את הרוחות במדינה, הורה הנשיא הסורי, בפעם השניה בתוך שלושה שבועות, על שחרור כל האסירים הפוליטיים

אבי יששכרוף
רויטרס, ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
רויטרס, ג'קי חורי

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, חתם היום (שלישי) על חנינה כללית לאסירים שניסו להתקומם נגד השלטון, בניסיון להרגיע את הרוחות במדינה. מדובר בצו השני מסוגו שיוצא מארמונו של הנשיא הסורי בתוך שלושה שבועות. סוכנות הידיעות הסורית סנא דיווחה כי הצו כולל את כל מי שביצע פשעים עד לאתמול.

בפעם הקודמת שהנשיא הסורי פרסם צו חנינה, שוחררו מהכלא מאות פעילים פוליטים. אולם פעילי זכויות אדם טוענים כי עדיין ישנם אלפי פעילים הכלואים בבתי הכלא הסוריים.

ההודעה היום על צו החנינה מצטרפת לנאום שנשא אתמול אסד לאומה הסורית, במסגרתו הבטיח לקיים בחירות לפרלמנט באוגוסט ולהשלים שורה של רפורמות עד חודש ספטמבר. בנאום הוא שב וחזר על טענותיו המוכרות כי מדובר במזימה נגד סוריה ונגד משטרו, ורמז כי יש מעורבות זרה בליבוי המהומות. לדבריו, סוריה משלמת מחיר יקר מבחינות רבות, ובעיקר בפן הכלכלי, על כך שהמהומות בה מתמשכות. ואולם, עד מהרה התברר כי ההבטחות הישנות לא הספיקו: בערים וכפרים ברחבי סוריה יצאו אלפי מפגינים לרחובות, קרעו את תמונותיו של הנשיא והשליכו עליהן נעליים. במקביל, פורסמו קריאות של תומכי אסד לצאת היום להפגנת תמיכה בנשיא.

אסד בנאומו אתמול; תצלום: אי-פי

הנשיא הסורי סיפר כבר אתמול כי חתם על צו חנינה לאלפים רבים הכלואים בבתי הסוהר, ורמז כי הוא שוקל להרחיב את הצו ולחון אסירים נוספים. "אנחנו נותנים חנינה על פי פרמטרים ולא לפי שמות", אמר אתמול אסד. "העם הסורי הוכיח את בגרותו ויידע להבחין בין מי ששומר על האינטרסים שלו לבין מי שמחפש רק לחבל במדינה ובמוסדותיה".

הנאום של אסד נישא בפני סטודנטים תומכי המשטר באוניברסיטה של דמשק. הוא קרא לכל הפליטים שנטשו את כפריהם ועזבו לטורקיה לשוב לבתיהם. "אני מבטיח את שלומם", אמר ושלל את ההערכות כי הצבא יפגע בהם אם ישובו לסוריה. "הצבא נועד לשמור על ביטחונם של האזרחים ולא מעבר לכך", אמר. במדינות המערב, וגם בטורקיה השכנה, לא התרשמו מדבריו והבטיחו להמשיך להפעיל עליו לחץ להפסיק את האלימות נגד בני עמו.

"הפתרון למשבר אינו צבאי, אלא מדיני", אמר אסד, וטען כי הצבא לקח חלק בדיכוי המהומות כי "היה צורך להיאבק בגורמים שלא מחפשים שינוי, אלא רק מנסים לפגוע בביטחון המדינה". לדבריו, "הדרישות של העם הן דרישות לגיטימיות ולכן יש להיענות להן בהליך פוליטי-מדיני". אסד התחייב כי הצבא לא יישאר בערים לזמן רב, אלא עד שהביטחון והשקט יחזרו לרחובות. "אני בונה על דור הצעירים שיפעל יחד עם המדינה להבטיח את קיום הרפורמות והאינטרסים של סוריה", אמר אסד.

אסד הדגיש את ההבדל בין הרוב, "אלו שיש להם דרישות לגיטימיות" ובין המיעוט, "מתוכם אסירים ועבריינים פליליים, שחיפשו לפגוע במוסדות המדינה". לדבריו, קיים גם "מיעוט שבמיעוט, שהוא הכי מסוכן. מיעוט חמוש שמטרתו לפגוע במדינה ובמוסדותיה. מדובר באנשים עם דרך מחשבה ישנה המגיעה מההיסטוריה הרחוקה, אנשים שרוצחים בשם הדת". בכך רמז הנשיא על פעילותם של פעילים איסלאמים קיצוניים.

בוושינגטון הגיבו בביקורתיות לנאום. דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד אמרה כי "בשאר אל-אסד מחלק הבטחות לעמו כבר שנים. מה שחשוב כעת אלה המעשים, לא המלים. הוא מאשים זרים במזימות והסתה, במקום להודות בכך שבני עמו מזועזעים מהמשטר ששומר על כוחו באמצעות דיכוי, שחיתות ופחד. העובדה שהסורים ממשיכים להפגין מדי שבוע, מבהירה שבשבילם, מלים לא יספיקו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ