המהומות בסוריה | יום אחרי נאום אסד: 7 מפגינים נורו למוות

כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי עשרות אלפים צעדו ברחבי המדינה לאות תמיכה בנשיא, אך האופוזיציה טוענת כי הממשל כופה על אנשים לצאת להפגין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפחות שבעה מפגינים נהרגו היום (שלישי) בעיר חומס ודיר א-זור בצפון סוריה בעימותים שפרצו בין נאמני הנשיא בשאר אל-אסד למתנגדיו. עדי ראייה דיווחו כי ההרוגים נורו למוות בידי כוחות הביטחון הסוריים. במקביל, באזור הגבול בין טורקיה וסוריה דיווחו עדי ראייה על קולות ירי ופיצוצים.

כלי תקשורת בסוריה דיווחו היום כי עשרות אלפי בני אדם צועדים ברחבי המדינה לאות תמיכה בנשיא. ואולם, האופוזיציה בסוריה טוענת כי הממשל כופה על אנשים לצאת להפגין ומארגן עצרות הזדהות עם הנשיא. רשת אל-ערביה פרסמה היום מסמך המוכיח שאחד האיגודים המקצועיים בסוריה כפה על חבריו לצאת ולהפגין.

תצלום: אי-פי

מוקדם יותר היום, חתם אסד על חנינה כללית לאסירים שניסו להתקומם נגד השלטון, בניסיון להרגיע את הרוחות במדינה. מדובר בצו השני מסוגו שיוצא מארמונו של הנשיא הסורי בתוך שלושה שבועות. סוכנות הידיעות הסורית סנא דיווחה כי הצו כולל את כל מי שביצע פשעים עד לאתמול.

ההודעה על צו החנינה מצטרפת לנאום שנשא אתמול אסד לאומה הסורית, במסגרתו הבטיח לקיים בחירות לפרלמנט באוגוסט ולהשלים שורה של רפורמות עד חודש ספטמבר. בנאום הוא שב וחזר על טענותיו המוכרות כי מדובר במזימה נגד סוריה ונגד משטרו, ורמז כי יש מעורבות זרה בליבוי המהומות. לדבריו, סוריה משלמת מחיר יקר מבחינות רבות, ובעיקר בפן הכלכלי, על כך שהמהומות בה מתמשכות.

הנשיא הסורי הצהיר כי על המשטר להיות קשוב לצרכי האזרחים "גם אלו שיצאו לרחובות וגם אלו שנשארו בבתים". עם זאת, האשים אסד כי המחאה לובתה בידי מיעוט שניסה להוביל את הרוב לעימות עם המשטר. אסד הדגיש את ההבדל בין הרוב, "אלו שיש להם דרישות לגיטימיות" ובין המיעוט, "מתוכם אסירים ועבריינים פליליים, שחיפשו לפגוע במוסדות המדינה". לדברי אסד, קיים גם "מיעוט שבמיעוט, שהוא הכי מסוכן. מיעוט חמוש שמטרתו לפגוע במדינה ובמוסדותיה. מדובר באנשים עם דרך מחשבה ישנה המגיעה מההיסטוריה הרחוקה, אנשים שרוצחים בשם הדת". בכך רמז הנשיא על פעילותם של פעילים איסלאמים קיצוניים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ