מת מס' 4 ברשימת הנאצים המבוקשים, בלי לעמוד לדין

מיליווי אשנר שמת בגיל 98 היה אחראי להוצאתם להורג וגירושם של מאות סרבים, יהודים וצוענים למחנות השמדה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

אחד מפושעי המלחמה הנאצים המבוקשים ביותר, שהצליח לחיות עשרות שנים מבלי להתגלות, מת בשבוע שעבר בבית חולים באוסטריה, כך התפרסם אתמול. מיליווי אשנר, בן 98 במותו, שירת כקצין משטרה בתקופת משטר הבובות הנאצי בקרואטיה, והיה אחראי להוצאתם להורג וגירושם של מאות סרבים, יהודים וצוענים למחנות השמדה.

אשנר מת ב-14 ביוני בבית אבות בקלאגנפורט שבמרכז אוסטריה, מסר מנהל המוסד. אשנר היה המבוקש מספר 4 ברשימת המבוקשים של מכון ויזנטל. הוא נולד ב-1913 בקרואטיה והוסמך כעורך דין בזאגרב. בזמן שלטון תנועת האוסטשה, בעלת בריתם הקרואטית של הנאצים במלחמת העולם השנייה, הוא היה מפקד המשטרה בעיירה הקטנה פוז'גה. בליל חג המולד ב-1941 רוכזו בעיירה כ-150 יהודים מהאזור ויחד עם מאות אזרחים סרבים וצוענים נשלחו למחנות ריכוז שהקים המשטר הלאומני, שם נרצחו.

בשנים האחרונות נמצאו בקרואטיה עדים שהסכימו לספר על מעורבותו של אשנר בגירוש ומסמכים שונים הקושרים אותו לפעולות. בראיון קודם ל"גרדיאן", לפני שלוש שנים, הודה כי שימש בתפקיד, אך אמר שהיה מעורב רק ב"עבירות תנועה, גניבות ופשעים קלים".

אחרי נפילת השלטון הלאומני, ברח אשנר מקרואטיה לאוסטריה, שם חי עד תחילת שנות ה-90, אז עלה לשלטון בקרואטיה הנשיא הלאומן פראניו טוג'מן. אשנר חזר לכפר מולדתו, אך ב-2004, באותו יום שבו מכון ויזנטל איתר אותו וביקש מממשלת קרואטיה להעמידו לדין - ברח חזרה לאוסטריה.

האוסטרים סירבו בתחילה להסגירו, משום שטענו כי הוא אזרח אוסטרי. אבל לפני שנתיים התגלה שאזרחותו האוסטרית נשללה ממנו לאחר שחזר לקרואטיה. לאחר מכן, טענו האוסטרים בשיחות סגורות שיש התיישנות על הפשעים שביצע. בשנה האחרונה, הודיעו האוסטרים כי רופאים שבדקו את מצבו קבעו שהוא סובל מאלצהיימר ומשיטיון, ושאינו כשיר לעמוד לדין.

ב-2008 פרסם העיתון הבריטי "סאן" תמונות של אשנר מסתובב ברחובות קלאגנפורט, יושב בבתי קפה, שותה יין ומשוחח עם מלצרים. כתב העיתון אף שוחח עמו. למרות בדיקה מחודשת של מצב בריאותו בידי השלטונות האוסטריים, הוא לא הועמד לדין. מנהל מכון ויזנטל הגדיר את מותו בתור כישלון טוטלי של מערכת המשפט האוסטרית להתמודד עם נושא הפושעים הנאציים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ