איי האשפה שהוליד הצונאמי ביפאן

רעידת האדמה והצונאמי בפוקושימה גררו אחריהם לא רק פסולת רדיואקטיבית, אלא גם מאות אלפי טונות של פסולת "קונבנציונלית" שנסחפה אל האוקיינוס

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

רעידת האדמה והצונאמי בפוקושימה גררו אחריהם לא רק פסולת רדיואקטיבית, אלא גם מאות אלפי טונות של פסולת "קונבנציונלית" שנסחפה אל האוקיינוס

הצונאמי שזרע הרס בחופה הצפון-מזרחי של יפאן ב-11 במארס השנה, סחף בנסיגתו מאות אלפי שלדי מכוניות ומשאיות, שברי אוניות ומטוסים, בתים ומתקנים תעשייתיים עד לעומק של עשרה קילומטרים. כתוצאה מכך נוצר בלב ים אתר אשפה ענקי של מיני חפצים, והארגון הסביבתי "רובין הוד" קורא לקהילה הבינלאומית לקבל אחריות ולטפל במיליוני טונות האשפה.

האסון בפוקושימה. תצלום: אי-פי

אף שחלקי האשפה הכבדים ביותר כבר ירדו למצולות, הם עדיין פולטים לים פחמן דו חמצני, חומצות, חומרי הדברה ומזהמים רעילים אחרים. "האוקיינוס אינו מזוהם רק ברדיו אקטיביות", מזהיר הארגון למען הסביבה. "הסכנות שבהתנגשות של אוניות וצוללות בשברים גדולים, מכלים וגזעי עצים, אינן זניחות".

חשש הארגון אינו מופרך שכן הוא מבוסס על מה שקרה לאחר הטייפון "מורקוט" שזרע ב-2009 חורבן בטייוואן, ושבעטיו נמשו 170 אלף טונות עץ מהמים הטריטוריאליים של דרום יפאן. אף על פי כן, מרביתו נסחפה בזרמי האוקיינוס השקט.

האסון בפוקושימה. תצלום: אי-פי

שיירי האשפה הקלים ביותר, דוגמת רבבות בקבוקי הפלסטיק או אריזות המזון, צפים עכשיו באוקיינוס. "הם ייורטו או ייכלאו בזרם המעגלי של האוקיינוס וייצרו את מה שמכונה "טלאי האשפה המזרחי של האוקיינוס הפסיפי". השברים ושיירי האשפה שיינשאו בזרמים, צפויים להגיע לקבוצת האיים של הוואיי באביב הקרוב; משם הם ימשיכו לצוף בדרכם לעבר החופים האמריקאיים של אלסקה וקליפורניה, ויגיעו אליהם בתוך שנתיים".

בינתיים, מתריע הארגון, גורם הזיהום נזק רב לחי ולצומח. שברי האשפה הצפים נוטים למשוך אליהם ציפורים, דגים ויונקים ימיים, העלולים להיחנק בניסיון לבלוע אותם. יתרה מזו, טוענים בארגון רובין הוד, "אלפי כלי דיג ושלדי ספינות דיג שנעקרו מהרציפים בצונאמי, יהיו מעורבים במשך עשרות שנים ב'דיג רפאים', וילכדו בהם אלפי יונקים ימיים, ציפורים ומינים הנמצאים סכנת הכחדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ