הארנק בוכה מאוד

סימני השאלה ברבעים המיוחסים של דמשק וחאלב הולכים ורבים. המהומות בסוריה הביאו לפגיעה קשה בכלכלה, דבר שעשוי לגרום גם לעשירי המדינה לתבוע מאסד ללכת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

לא הרבה קורה בדמשק בימים האלה. גיליון "טיים אאוט" של יוני מציע מבחר דל למדי של מופעים: קונצרט של הזמר התוניסאי לוטפי בושנאק, רסיטל פסנתר בביצוע ראמי חליפה הלבנוני שיתקיים מחר בבית האופרה, שלוש הרצאות על מוסיקה קלאסית והקרנה של הסרט "מחכים לגודו".

מי שירחיק לעיר חאלב יוכל גם להאזין לקונצרט של נגני אגודת האמנים, או סתם להמתין עד שיפרצו כבר ההפגנות שם, שעשויות לסמן את נקודת המפנה החשובה במרי האזרחי. בינתיים עיר המסחר הזאת שוקטת, פחות או יותר, על שמריה. בני המעמד הבינוני והגבוה מאמינים עדיין שהמשטר יצליח לרסק את ההפגנות ולהחזיר את השקט שנחוץ כל כך לעסקים. אבל גם בחאלב, כמו בדמשק, ניכרת היטב פגיעתם הכלכלית של אירועי השבועות האחרונים. כתבים שביקרו באחרונה בדמשק מדווחים על חנויות מזכרות שוממות, אתרי תיירות שאיש אינו פוקד אותם ובתי מלון ריקים מתיירים. תיירות היא ענף מרכזי בכלכלה הסורית - כ-12% מן התל"ג. וכשבתי מלון מפטרים עובדים ומסעדות שולחות מלצרים לחופשה, עלול גם המעמד הבינוני להצטרף בסופו של דבר למפגינים.

בשאר אסד דיבר בנאומו על הצורך בשיקום כלכלי, דילול הביורוקרטיה הכבדה, מתן הזדמנויות תעסוקה שוות לכל - לשון נקייה לביטול תעשיית המתווכים אשר "מסדרים" מקומות עבודה - ביטול הצורך באישור המודיעין הסורי לכ-120 עיסוקים כלכליים והפחתה משמעותית של מחיר המזוט. אבל כל אלה אינם יכולים לייצר מקומות עבודה חדשים. קרן המטבע הבינלאומית כבר מעריכה שהצמיחה בסוריה לא תעלה השנה על 3%, לעומת הצפי של 5.5%, והלירה הסורית איבדה כ-17% מערכה בשלושה חודשים של הפגנות.

ואמנם, כאשר קטאר מודיעה על הקפאת בנייתם של שני פרויקטים לייצור חשמל בסוריה, וכשמשקיעים זרים אחרים מדירים רגליהם ממנה, חלום השיקום הכלכלי הולך ומתרחק. סוריה תיכננה להשיג כ-50 מיליארד דולר בחמש השנים הבאות בהשקעות זרות, ולהפריט חלק מן החברות הממשלתיות. אבל למשקיעים סורים ברור מי עומד לזכות בנתח נכבד מהחברות שיופרטו, והם אינם מוצאים טעם של ממש להתמודד במכרז.

סמלה של השחיתות הכלכלית בסוריה הוא ראמי מחלוף, בן דודו של הנשיא אסד, אשר שולט על כ-60% מכלכלת המדינה. בשבוע שעבר הוא הודיע שהוא מוותר על חלק מרווחיו בחברת הסלולר הענקית "סיריהטל", שרובה בבעלותו, לטובת מפעלי צדקה. אולם ה"מחווה" הזאת לא הרשימה איש. מחלוף מחזיק בעוד עשרות חברות בסוריה, באיחוד הנסיכויות, בתימן ובמדינות במזרח אירופה, ושולט ביבוא הרכב למדינה, כולל מכוניות הב-מ-וו שהצבא רוכש למפקדים הבכירים ביותר שיצאו לפנסיה.

"מחלוף צריך ללכת", הבהיר ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לחוסיין טורקמאני, השליח המיוחד ששלח אסד לארדואן כדי להסביר לו את מצב העניינים בסוריה. ארדואן בקי היטב בנבכי הכלכלה הסורית. חברות טורקיות רבות עושות עסקים במדינה ובנקים טורקיים נהפכו לנמלי הפקדה מועדפים על חבורת השלטון. על פי הדיווחים בטורקיה התלונן מאהר אסד, אחיו של הנשיא ומפקד משמר הנשיאות שמעורב עד צווארו גם בעסקים, על כך שבנקים טורקיים העבירו חלק מן ההפקדות לבנקים באירופה. בכך הם סיכנו את השקעות המשפחה, שכן הכספים הללו עלולים להיות מוקפאים בעקבות הסנקציות.

אבל לא מחלוף, שזכה בתואר מר חמישה אחוזים, על שום העמלה שהוא גובה בעד תיווכו בפרויקטים ממשלתיים, ולא מאהר אסד מתכוננים ללכת ולהשאיר את המיליארדים שצברו לאזרחי סוריה.

שיטת הזיכיונות הסורית, שהעשירה את מקורביו של אסד, לא הפריעה עד כה לחברות אירופיות לעשות עסקים בסוריה. כי כאשר יודעים אל מי צריך לפנות ולמי וכמה לשלם, אפשר להסתדר היטב. אבל כשהלחץ על סוריה גובר והסנקציות הולכות ונעשות קשוחות יותר, ובמיוחד כאשר לא ברור אם מי שחתום על העסקות וההסכמים יישאר בתפקידו, מקפיאים גם אנשי העסקים הזרים את פעילותם.

סוריה יכולה בינתיים להמשיך ולסמוך על איראן, שהיקף השקעתה בסוריה מגיע לכמיליארד דולר וחצי, כולל מפעל להרכבת מכוניות, פרויקט משותף עם ונצואלה לזיקוק נפט והשקעות בחקלאות מתועשת. השאלה היא אם טהראן תסכים להלוות או להעניק לסוריה את סכומי הכסף האדירים שהיא תזדקק להם כדי לממן את הפסדיה, כשרק תוספת השכר לעובדי המדינה תעלה לאוצר הסורי כמיליארד דולר - כשישה אחוזים מתקציב המדינה. האם יסכימו אנשי עסקים ערבים או אחרים לסמוך על ערבויות כספיות שתעניק איראן לסוריה ובכלל, האם לאיראן יש עודף הון שאותו תוכל להעביר לסוריה, בעוד היא עצמה נתונה תחת משטר סנקציות?

סימני שאלה אלה הולכים ומצטברים ברבעים העשירים של דמשק וחאלב, והדיווחים מסוריה מספרים על בריחת הון פרטי אל מחוץ למדינה ועל עצבנות כלכלית שהולכת וגוברת. ייתכן שבעוד ימים יגיע גם "מעמד הנהנים" למסקנה שהמשטר של אסד אינו מצליח לשלוט במדינה ויחליט לתבוע את סילוקו. אם זה יקרה, יישאר רק הצבא כקו ההגנה האחרון, שגם הוא עלול להתפורר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ