שר החוץ של סוריה, וואליד אל-מועלם: האיחוד האירופי מנסה לזרוע פה כאוס

במסיבת עיתונאים שערך מועלם בדמשק הוא ציין כי ארצו לא תסבול התערבות חיצונית ודחה את האשמות על מעורבות איראנית

רויטרס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס, אי-פי

שר החוץ של סוריה, וואליד אל מועלם, האשים היום (רביעי) את האיחוד האירופי בנסיון לזרוע כאוס במדינה. במסיבת עיתונאים שערך בדמשק, הדגיש שר החוץ הסורי כי ארצו לא תקבל תביעות ממדינות זרות ולא תאפשר התערבות חיצונית. אתמול דרשו באיחוד להגביר את הסנקציות על דמשק.

מועלם דחה את ההאשמות שסוריה מקבלת סיוע מאיראן ומהחיזבאללה בדיכוי ההפגנות, והפנה אצבע מאשימה כלפי אל-קאעדה בליבוי המהומות במדינה. "אי אפשר להסתיר את העובדה שהצורה בה נהרגו כמה אנשי ביטחון במדינה, מעידה על כך שהמעשים בוצעו על ידי אנשי אל-קאעדה", אמר מועלם לכתבים בדמשק.

כמו כן, הוא האשים גורמים מחוץ לסוריה בנסיון ללבות את המהומות במדינה, וציין כי הריגתם של אנשי הביטחון הסורים בצפון המדינה, מעידה על כך שאנשי אל-קאעדה מעורבים בהצתת ההפגנות האלימות בסוריה.

מועלם הוסיף כי ארצו דוחה מכל וכל את הנסיון להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה. שר החוץ הסורי הביע ביטחון כי לא ייעשה נסיון להתערבות צבאית במדינתו ולא ייסגר המרחב האווירי מעל סוריה, כפי שנעשה בלוב.

ביום שני נשא נשיא סוריה, בשאר אל אסד, נאום לאומה הסורית. בנאומו, הבטיח אסד לקיים בחירות לפרלמנט באוגוסט ולהשלים שורה של רפורמות עד ספטמבר. אסד קרא לכל הפליטים שנטשו את כפריהם ונמלטו לטורקיה השכנה לשוב לבתיהם. "אני ערב לשלומם", אמר אסד ושלל את הטענות כי הצבא יפגע בהם אם ישובו לסוריה. "הצבא נועד לשמור על ביטחונם של האזרחים ולא מעבר לכך", אמר.

נאומו של אסד זכה לתגובות צוננות בטורקיה ובארה"ב. נשיא טורקיה עבדאללה גול אמר כי הרפורמות עליהן דיבר הנשיא הסורי "לא מספיקות" וכי על סוריה לעבור למבנה שלטוני רב מפלגתי. במסיבת העיתונאים שערך היום מועלם הוא פנה לטורקיה וביקש ממנה לבחון מחדש את תגובתה לנאום אסד. לדבריו ארצו מעוניינת לשמור על יחסים טובים עם טורקיה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ