סוריה תוקפת את טורקיה ומסתכנת בבידוד אזורי

בנאום חריף תקף שר החוץ מועלם את האיחוד האירופי וגם את השכנה טורקיה, עד לאחרונה בעלת ברית קרובה של דמשק

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אף אחד לא ילמד את סוריה כיצד עליה לנהוג, סוריה היא זאת שתלמד אחרים והיא שתציג אחרי הרפורמה דגם מופתי של דמוקרטיה", הבטיח אתמול בקול מותש שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם, כשהוא מכוון את דבריו נגד הביקורת החריפה שהשמיעה טורקיה נגד משטר אסד. דבריו רמזו להתבטאותו של נשיא טורקיה עבדוללה גול, שאמר כי נאום אסד היה "בלתי מספק".

אבל את עיקר חציו כיוון אל-מועלם כלפי אירופה, "שרוצה לזרוע כאוס בסוריה" והטילה עליה סנקציות נרחבות. "העולם אינו אירופה... אנחנו נשכח את קיומה של אירופה על המפה ונפנה מזרחה ודרומה ולכל הכיוונים", הוא אמר. לדבריו, סוריה השעתה את חברותה בארגון מדינות הים התיכון (אותו יזמה צרפת שעמלה רבות כדי לצרף אליו את סוריה). מועלם הציג את ה"סנקציות" הסוריות על אירופה כאילו מדובר במעצמה כלכלית או אסטרטגית שחיונית לשלום המערב.

מועלם, שנשמע אתמול כמו שר החוץ העיראקי טארק עזיז לפני נפילת סדאם חוסיין, לא יכול היה לשכנע את מאזיניו כאשר מחוץ לאולם נמשכות ההפגנות ונמשך גם הירי על המפגינים. לראשונה מאז התחילו ההפגנות לפני כ-100 ימים, התארגנה גם הפגנת סטודנטים במעונות האוניברסיטה ברובע אל-מזה בדמשק, שפוזרה בכוח רב תוך ירי ומכות על ידי כוחות הבריונים שמפעיל המודיעין הסורי. הפגנות קשות היו גם בחומס, לטקייה, קאמישלי ובניאס.

בגיל 70, ואחרי שבמיומנות דיפלומטית הצליח להחזיר את סוריה אל מרכז הבימה הערבית, לקשור קשרים חדשים עם וושינגטון, לגרום לצרפת לחדש את יחסיה הדיפלומטיים עם דמשק, לסלק מעל סוריה את אימת בית הדין הבינלאומי לרצח רפיק אל-חרירי, ובמיוחד לבנות קשר הדוק, כלכלי אסטרטגי ואישי עם טורקיה ומנהיגה, מוצא עצמו מועלם מנצח על מדיניות ההתנתקות של סוריה מן המזרח התיכון ומן המערב.

מועלם, שמכיר היטב את המערב (הוא כיהן כשגריר ארצו באו"ם שנים ארוכות), יודע שלא רק המערב וטורקיה מפנים גבם לסוריה, גם כוונתו לפנות "מזרחה ודרומה" כדי לחפש ידידים עלולה לאכזב. מצרים, ירדן ומדינות המפרץ, כולל קטאר, ידידתה הקרובה של סוריה, וסעודיה, שחידשה רק לפני שנתיים את הקשר עם אסד, מפגינות צינה עמוקה כלפי המשטר הסורי ורק איראן עדיין תומכת תמיכה מלאה בבעלת בריתה זה 32 שנים.

"זהו משטר שאינו קורא עוד את המפה. סופו להסתלק כמו המשטר במצרים או בתוניסיה", אמר אתמול ל"הארץ" גורם טורקי בכיר. "קיווינו שהנאום של אסד יהיה הרבה יותר מעשי, מפורט, ובעיקר שיסמן מפנה בשינוי שיטת המשטר. זהו משטר שאין יותר למה לצפות ממנו". הנתק עם טורקיה, שמארחת קרוב ל-12 אלף פליטים סוריים, הולך ומתרחב, והברית בין המדינות, שהיתה אמורה לכונן ציר אסטרטגי חדש במזרח התיכון בו יחברו איראן, עיראק, סוריה וטורקיה - מתרסקת.

החלטתה האסטרטגית של טורקיה לאמץ את המרי האזרחי במצרים, ובעצלתיים גם בלוב, כוללת עכשיו גם את המפגינים בסוריה. טורקיה מוכיחה שבעת משבר של ממש היא נמצאת בצד המערבי של הכדור גם אם עמדה זאת עלולה לעלות לה במחיר כלכלי ואסטרטגי. לא מן הנמנע לכן שסוריה, אשר תרמה את חלקה לחיזוק מעמדה המדיני האזורי של טורקיה כאשר הסכימה לתיווך הטורקי, תהיה גם זאת אשר תגרום עכשיו להתקרבות מחודשת בין טורקיה לישראל על רקע המחלוקת העמוקה בין דמשק לאנקרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ