הרפובליקאי שהיה שגריר אובמה בסין הצטרף למרוץ לנשיאות

הנטסמן נחשב למתון יותר ממועמדי מסיבת התה

אוון מקסקיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוון מקסקיל

גרדיאן

וושינגטון. רשימת הרפובליקאים המתמודדים על מועמדות המפלגה לנשיאות הולכת וגדלה. האחרון שהכריז על מועמדותו הוא ג'ון הנטסמן, שכיהן בעבר כשגריר ארה"ב בסין וכמושל מדינת יוטה. מדוכן נואמים בניו ג'רזי, כשפסל החירות מאחוריו, הודיע שלשום הנטסמן כי יצטרף למרוץ, ומתח ביקורת על הנשיא אובמה. "אנחנו מורישים לדור הבא מדינה פחות חזקה, המגלה פחות חמלה, פחות תחרותיות והיא פחות בטוחה בעצמה מזאת שקיבלנו", אמר.

הנטסמן, מורמוני בן 51, עשוי להיות מועמד בולט בזכות הניסיון העשיר שצבר בנושאי חוץ וכמושל. עם זאת רפובליקאים רבים אינם מוכנים לסלוח לו על כך ששירת בממשל אובמה. הנשיא פנה להנטסמן ב-2009 וביקש ממנו לשמש שגריר בבייג'ין. בתקופה זו עבד בתיאום עם הממשל על נושאים שונים, משינוי אקלים עד לזכויות אדם.

המקרה שבו אדם שעבד למען נשיא קורא עליו תיגר הוא יוצא דופן בפוליטיקה האמריקאית.העובדה שעבד עם ממשל אובמה ללא ספק תנוצל בידי יריביו הרפובליקאים. אפשר גם שתחליש את התקפותיו על הנשיא, שבניגוד למועמדים האחרים, הנתמכים בידי תנועת מסיבת התה השמרנית, נחשבות למתונות ולא מתלהמות.

הנטסמן שימש שנתיים וחצי כמיסיונר בטייוואן והוא דובר מנדרינית. ייתכן שאובמה בחר בו בשל ניסיונו כמושל והעובדה שהוא דובר מנדרינית, או אולי הוא פנה אליו בכוונה כדי להוציא אותו מהמירוץ על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות.

עוד נקודה שעלולה להיות בעוכריו של הנטסמן היא העובדה שבעבר תמך בנחרצות במאבק הסביבתי והתחממות כדור הארץ, סוגיה שלגביה רפובליקאים רבים מחזיקים בגישה ספקנית. אם כי מאז שינה הנטסמן את עמדתו וזנח את תמיכתו בקביעת מכסות על פליטות גזי חממה.

ג'ון הנטסמן

בן 51. מורמוני שכיהן בעבר כמושל יוטה נחשב לבעל ניסיון דיפלומטי עשיר במזרח הרחוק בצעירותו שהה במיסיון מורמוני בטייוואן, והוא שולט בשפה המנדרינית ב-2009 מונה לתפקיד שגריר ארה"ב בסין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ