השלטונות ברוסיה מסרבים לרשום את מפלגת האופוזיציה הליברלית לבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מוסקווה (רויטרס). השלטונות ברוסיה סירבו אתמול לאפשר לגוש האופוזיציה הליברלי להירשם כמפלגה, החלטה שעלולה למנוע ממנו את השתתפותו בבחירות לפרלמנט שייערכו בדצמבר. ההחלטה מעוררת חשש במערב מפני פגיעה נוספת בחופש הפוליטי ברוסיה ובזכות לבחור ולהיבחר, שעלולה לפגוע בלגיטימיות של הבחירות במדינה.

משרד המשפטים הודיע כי מפלגת "חופש העם", שהוקמה בידי תנועות האופוזיציה, עברה על כמה סעיפים בחוק הבחירות, לאחר שרשמה קטינים ומתים ברשימת תומכיה. ראשי האופוזיציה התכוונו להשתתף בבחירות בדצמבר ולהציג מועמד מטעמם בבחירות לנשיאות שייערכו במארס 2012, במטרה לנסות ליצור גוש שיוכל לקרוא תיגר ולערער על ההגמוניה של שלטון הנשיא דמיטרי מדוודב וראש הממשלה פוטין במערכת הפוליטית ברוסיה.

"הבחירות הקרובות לא יוכלו להיחשב לבחירות חופשיות", אמר מיכאיל קסיאנוב, ראש ממשלת רוסיה לשעבר ומראשי האופוזיציה. קסיאנוב ומנהיגים ליברלים אחרים כמו בוריס נמצוב אמרו שבכוונתם לארגן עצרת מחאה נגד פוטין ומדוודב. שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, הביעה את אכזבתה מההחלטה.

עד עתה, סירבו פוטין ובן חסותו מדוודב לומר מי מהם יציג במארס את מועמדותו בבחירות לנשיאות. ואולם, השניים פועלים במלוא המרץ כדי לחזק את מעמדם. פוטין הקים תנועה פוליטית רחבה לפני הבחירות הפרלמנטריות, ומדוודב ניסה לבדל את עצמו מפוטין ואף ביקר כמה פעמים את מדיניות קודמו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ