ארמגדון בקום: האיראני שמתקרב אל הגרעין, ומתגבר על ניסיון ההתנקשות

למרות העיצומים והתקלות איראן שועטת אל הרגע שבו תוכל להרכיב פצצה גרעינית. על ראש פרויקט הגרעין לא היה ניכר בביקורו בווינה, שרק לפני חצי שנה ניצל מהתנקשות

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

וינה

שיירת המכוניות של פיירדון עבאסי-דבאני שעטה ביום שני השבוע ברחובות וינה ונבלעה לבסוף בחניון התת קרקעי של מטה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. מחוץ לבניין, ליד הדנובה, הפגינו כ-30 פעילים של תנועת "עיצרו את הפצצה", שהניפו כרזות בגנות מדען הגרעין האיראני. אך נראה שאנשי הביטחון האיראניים, יותר מחששו מהמפגינים חששו שמישהו ינסה לנצל את הביקור השנוי במחלוקת כדי לסיים את המלאכה.

ב-29 בנובמבר 2010 ניסו אלמונים לחסל ביריות את עבאסי-דבאני בעת שיצא מביתו בטהראן. הוא ואשתו נפצעו, אך שרדו בניסיון ההתנקשות. איראן האשימה את המוסד. ניסיון התנקשות אחר באותו יום בבירת איראן צלח דווקא. מדען הגרעין מג'יד שאהרירי נרצח ביריות. האיראנים אמרו, שעבאסי-דבאני הוא מרצה תמים לפיסיקה. אך מקורות מודיעין במערב טענו, שהמשרה באוניברסיטה היתה בעבורו רק מסווה לפעילותו החשאית כאחד המומחים החשובים ביותר ב"קבוצת הנשק", השלב הסופי והמכריע בהרכבת נשק גרעיני, שבאחריות משמרות המהפכה.

שמו של עבאסי-דבאני מופיע ברשימה השחורה של מועצת הביטחון של האו"ם - שהורכבה בעקבות החלטת המועצה במארס 2007 להטיל עיצומים על חברות, ארגונים ואישים הקשורים לתוכניות הגרעין והטילים של איראן - וגם ברשימות דומות של ארצות הברית והאיחוד האירופי, שהורה על הקפאת נכסיו. בינואר 2011, כחודשיים לאחר שהחלים מפציעתו, מינה אותו הנשיא, מחמוד אחמדינג'אד, בצעד מתריס לסגנו ולראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן.

כשבועיים לפני שהגיע לווינה כדי להשתתף בוועידה לבטיחות גרעינית בחסות סבא"א הכריז עבאסי-דבאני, שעד סוף השנה תאיץ איראן את קצב העשרת האורניום ותשלש את כמות האורניום ברמה העשרה של 20% שברשותה. אורניום ברמת העשרה כזאת אמנם מיועד בעיקר לתדלוק כור המחקר הגרעיני הקטן בטהראן, שמייצר איזוטופים לרפואה, אך עצם ההעשרה משפרת את הידע של מומחי הגרעין של איראן ואת יכולתם לשלוט בכל שלבי הטיפול באורניום, גם עד לרמה של 93%, המאפשרת ייצור של חומר בקיע להרכבת נשק גרעיני.

ההכרזה של עבאסי-דבאני מטרידה מאוד את ישראל, ארה"ב ומדינות המערב. היא מעידה, שאיראן נחושה להמשיך בתוכנית הגרעין שלה ואף להאיץ אותה ושאינה נרתעת מהעיצומים המוטלים עליה, ושהנזק שגרם וירוס המחשבים "סטוקנסט" למערכת ההפעלה של הסרכזות במפעל להעשרת אורניום בנאתנז לא ריפה את ידיה. החדרת הווירוס מיוחסת למבצע חבלה ושיבוש משותף למוסד ולסי-אי-איי, ולפי פרסומים זרים הוא אחד מהישגיו הגדולים של ראש המוסד הקודם, מאיר דגן.

באותה הודעה מסר עבאסי-דבאני גם, שאיראן פיתחה סרכזות מדגם מתקדם, שלהביהן מסתובבים במהירות גדולה יותר והן מסוגלות להעשיר כמות גדולה יותר של אורניום ובפרק זמן קצר יותר. סרכזות אלה יורכבו באתר השני להעשרת אורניום, שאיראן בנתה במעבה האדמה בהרים ליד בסיס של משמרות המהפכה הסמוך לעיר קום. לפי דיווחים של פקחי סבא"א שביקרו בו, הוא נראה כיעד מבוצר, העמיד בהפצצות מן האוויר. האתר נבנה בחשאי, וקיומו נחשף בספטמבר 2009 בזכות מידע מודיעיני שהגיע לקהילות הביון של ישראל, ארה"ב ובריטניה. להערכת מקורות דיפלומטיים בווינה ומומחי מודיעין, לאתר בקום, שתכולתו רק 3,000 סרכזות, יכולה להיות תכלית אחת בלבד: העשרה לשם ייצור נשק גרעיני.

שתי שאלות חדשות ונוקבות מטרידות את כל מי שעוקב אחרי תוכנית הגרעין של איראן. האחת היא, האם נבחרה קום לשמש אתר להעשרת האורניום רק בשל מיקומה האסטרטגי, או שמא יש משמעות לעובדה שמדובר בעיר הקדושה לשיעים, מקום מושבו של האיאתוללה הגדול חומייני, מייסד הרפובליקה האיסלאמית. נשיא איראן אחמדינג'אד וכמה משריו, וגם מפקדים בכירים במשמרות המהפכה, נמנים עם קבוצה לא גדולה אך רבת השפעה בממשל, המחזיקה באמונה המיסטית בדבר שיבת המהדי - האימאם ה-12, המכונה גם האימאם הנעלם - הנחשב למשיח השיעי. אחד התנאים לשיבת המהדי היא, ששיעור עצום מאוכלוסיית העולם ייספה במלחמה גדולה.

יש בהלכה שיעית רדיקלית זו קווי דמיון לרעיון הנוצרי בדבר מלחמת גוג ומגוג שעתידה להתחולל בעמק יזרעאל לא הרחק מתל מגידו (ארמגדון, בתרגום ליוונית). האם האתר בקום הוא ארמגדון של אחמדינג'אד, שבו יפותח הנשק הגרעיני שישמיד את הכופרים ויאיץ את ביאת המשיח?

סימן מדאיג אחר הוא מאמר שפורסם לפני כחודשיים באחד מאתרי האינטרנט של משמרות המהפכה, שדיבר בפעם הראשונה על "היום שאחרי". זהו, לפי מחבר המאמר, היום שבו איראן תבצע ניסוי גרעיני מוצלח, שיהפוך אותה למעצמה בעלת נשק גרעיני. עד כה נזהרו כל דוברי הממשל מלדבר על הנושא. הוא היה בבחינת טאבו. האם היה המאמר מקרה חריג, פרי רשלנות של צנזורים שלא שמו לב אליו, או נכתב כדי להכשיר את דעת הקהל מבית ומחוץ?

קשה לאדם מערבי רציונלי לקבל הערכת מצב, גם אם סבירותה אפסית, ולפיה איראן בחתירתה להשיג נשק גרעיני מונעת מאמונה דתית, והיא אף עלולה להשתמש בו מסיבות דתיות. הרי גם בלי הצרות שיש לאחמדינג'אד מבית, והקריאות בפרלמנט לפתוח נגדו בהליכי הדחה, מי שמחליט באיראן בנושאים אסטרטגיים רגישים כמו הגרעין הוא המנהיג העליון עלי חמינאי, שאינו נגוע בנטיות משיחיות.

אך בכל זאת, הצבר של כל הנקודות - המינוי של עבאסי-דבאני, הכרזותיו על האצת ההעשרה והעתקתה לקום, המאמר היוצא דופן, בצל התהפוכות בעולם הערבי המסיטות את תשומת הלב העולמית מטהראן - מעיד אולי, כי איראן קרובה יותר לנקודת ההכרעה מכפי שסברו המומחים. זהו אולי גם הרקע לאזהרות הבוטות של דגן, החושש מהחלטה חפוזה והרפתקנית של ראש הממשלה ושר הביטחון להורות לחיל האוויר על תקיפה באיראן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ