הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

"לפני כמעט עשור, אמריקה סבלה מהמתקפה הגרועה ביותר על אדמתנו מאז פרל הרבור", כך פתח הלילה (רביעי) נשיא ארה"ב, ברק אובמה, את נאומו בחדר המזרחי של הבית הלבן, בו בישר לאומה על תחילת נסיגת הכוחות מאפגניסטאן. "הרצח ההמוני הזה תוכנן על-ידי אוסאמה בין-לאדן ורשת אל-קאעדה שלו באפגניסטאן, שאותת על איום חדש לבטחוננו, שבו המטרה היא לא עוד החיילים בשדה הקרב, אלא גברים, נשים וילדים חפים מפשע".

לאחר תזכורת, מדוע לפני כמעט עשור אמריקה נכנסה למלחמה הזאת, הציג הנשיא האמריקאי מתווה לנסיגה הדרגתית של הכוחות, לאחר שבמהלך כהונתו שילש את מספר החיילים האמריקאים באפגניסטאן במטרה להחזיר את המוקד ל"מלחמת אין ברירה האמיתית" (בהשוואה לעיראק), ולהשיג הכרעה מול הטליבאן במערכה שהוזנחה.

כמה שעות מאוחר יותר הכריז גם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כי גם הכוחות הצרפתיים באפגניסטאן המונים 4,000 חיילים יוסגו בהדרגה ובמקביל לכוחות האמריקאים.

לפי תוכנית אובמה, הנסיגה תהיה מהירה יותר ממה שבכירי מערכת הבטחון היו רוצים, אך איטית יותר מהמחוקקים והציבור שמאסו במלחמה הנגררת שהפכה לחור השחור השואב את כספי משלמי המסים האמריקאים - וההתבטאויות של בכירים אפגאנים הרומזים להיות האמריקאים כוח כובש במקום ידידים שבאו לעזור.

אובמה הזכיר שבזמן שהוא נכנס לתפקיד, המלחמה באפגניסטאן נכנסה לשנה השביעית, אך מנהיגי אל-קאעדה ברחו לפקיסטאן ותכננו פיגועים חדשים, בעוד הטליבאן החל במתקפה נגד כוחות הקואליציה. "ללא אסטרטגיה חדשה ופעולה החלטית, המפקדים שלנו הזהירו שאנו מסתכנים בהשתלטות מחודשת של אל-קאעדה וטליבאן על חלקים מאפגניסטאן". זו הסיבה, אמר, שהוא הורה לתגבר את הכוחות באפגניסטאן, עם משימה להתרכז מחדש באל-קאעדה ולשבור את התנופה שצבר הטליבאן, כמו גם לאמן את הכוחות האפגאנים שיהיו מסוגלים להגן על ארצם.

אובמה בנאומו הלילה לאומה האמריקאית; תצלום: אי-פי

כעת, המשימה משתנה ממשימות קרביות למשימות תמיכה, אמר אובמה, ועד 2014, תהליך העברת האחריות לכוחות האפגאנים יושלם "והם יהיו אחראים לבטחונם". אובמה הבטיח להחזיר הביתה 10,000 חיילים עד סוף השנה הנוכחית - עם עזיבת הקבוצה הראשונה כבר בחודש הבא, ו-23,000 חיילים נוספים עד הקיץ הבא, שיהיה כבר על קו הגמר לקראת הבחירות לנשיאות 2012. עד סוף הקיץ הבא, יישארו באפגניסטאן 68,000 חיילים אמריקאים - ולא ברור מה תהיה תגובת בעלות הברית, שיחד מספקות למאמץ המלחמה כ-40,000 חיילים, שרובם לא עוסקים בלוחמה של ממש, והאם גם המדינות האחרות יקדמו נסיגה מזורזת.

בדבריו על "סוף אחראי" למלחמה אובמה הבטיח שהנסיגה "מתחילה מעמדת כוח שלנו - אל-קעאדה מצויה תחת לחץ הכי גדול מאז ה-11 בספטמבר, יחד עם הפקיסטאנים חיסלנו מעל מחצית ממנהיגות הארגון. הרגנו את אוסאמה בין לאדן, המנהיג היחיד שידעה אל-קאעדה. אל-קאעדה נכשלה במאמציה להציג את אמריקה בתור אומה המצויה במלחמה נגד האסלאם. אל-קאעדה עדיין מסוכנת, ועלינו להשאר ערניים. אך שמנו אותם במסלול של תבוסה, ולא נשקוט עד שהמלאכה תושלם. באפגניסטאן, גרמנו לאבדות רציניות לטליבאן וחיסלנו מספר מעוזות שלהם. גם בעלות הברית שלנו הגבירו את המחויבות שלהן וסייעו לייצב את המדינה. הכוחות האפגאנים הגיעו למעל 100 אלף חיילים, ובחלק מהמחוזות כבר התחלנו להעביר את האחריות לעם האפגאני".

הוא הוסיף ש"אתגרים ענקיים נשארים. "לקפל את המלחמה הזאת, זו התחלה, אך לא הסוף. נצטרך לעבוד קשה כדי לשמור על ההישגים שלנו". הנשיא האמריקאי הזכיר גם את הסיבות לנסיגה, בכללם המצב הכלכלי של ארה"ב. "בעשור האחרון, השקענו טריליון דולר במלחמה, בזמן שבו החוב הלאומי עלה. אמריקה, זה הזמן להתרכז בבניית האומה כאן בבית", חזר כמעט מילה במילה על ביקורת שהשמיע לאחרונה אחד מחברי הקונגרס הרפובליקאים.

אובמה אמר שהוא מודע לכך שאי אפשר להביא שלום לאפגניסטאן בלי הסכם פוליטי עם הטליבאן. "עמדתנו כלפי השיחות האלה ברורה: ממשלת אפגניסטאן צריכה להוביל אותן, ואלה שרוצים להיות חלק מאפגניסטאן השלווה, צריכים להתנתק מאל-קאעדה, לוותר על האלימות, ולא להפר את החוקה האפגאנית. אך יש לנו סיבה להאמין שניתן להשיג התקדמות. אנחנו לא ננסה להפוך את אפגניסטאן למקום מושלם. לא נפטרל את רחובותיה והריה לעד. זו אחריות ממשלת אפגניסטאן".

לא כל חברי הקונגרס הגיבו בהתלהבות לדברי אובמה. הסנטור הרפובליקאי ג'ון מקיין אמר שהוא "מודאג מכך שההכרזה על תוכנית הנסיגה מסכנת את ההישגים של החיילים שלנו, זה לא בדיוק נסיגה מצומצמת שבה תמכתי".

חבר הקונגרס הדמוקרטי הווארד ברמן, יו"ר ועדת החוץ לשעבר, אמר שהוא מרוצה מדברי הנשיא - אך הזהיר ש"הנשיא לא יוכל להשיג את המטרה של למנוע מאפגניסטאן מלהפוך שוב מקלט בטוח עבור אל-קאעדה, אלא אם נבטיח שיתוף פעולה רב יותר מהפקיסטאנים, למנוע מקלט מארגוני הטרור. בלי זה, העבודה האמיצה של חיילים, דיפלומטים ובעלי הברית שלנו באזור, לייצוב המדינה והעברת האחריות לאפגאנים, לא תצליח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ