מקסיקו עצרה את ראש קרטל הסמים "לה פמיליה"

חוסה דה חסוס מנדס וארגס, המכונה "הקוף" נלכד במבצע מיוחד בעקבות מידע מודיעיני פנימי

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

התרגשות אחזה אתמול בתושבי מקסיקו. מהנשיא פליפה קלדרון, ששלח בטוויטר ברכה למשטרה, ועד אחרון מוכרי העיתונים בבירה שזעקו במלוא גרונם: "הוצאה מיוחדת: 'הקוף' נלכד". היה זה לאחר שנודע כי סוף סוף הושמו אזיקים על ידי הבוס של קרטל הפשע והסמים "לה פמיליה", מהאכזריים והמבוקשים ביותר במדינה.

חוסה דה חסוס מנדס וארגס, בן ה-37, הידוע בכינויו "הקוף" (אל-צ'אנגו), היה המפקד והמוח מאחורי פעילותו של הקרטל המקסיקני המיתולוגי בשנה האחרונה, מאז חוסל בירי של המשטרה מייסד הקרטל נסריו מורנו גונסלס. פרס של 30 מיליון פסוס (כ-2.5 מיליון דולר) הוכרז על ידי התביעה הכללית לכל מי שיביא מידע שיוביל ללכידתו. קרטל "לה פמיליה" הוא אחד מהפעילים והאכזריים ביותר במדינה, ואחראי למאות מעשי רצח וחטיפה, מתן שוחד, וייצור והברחת סמים.

אחד מסימני ההיכר של הקרטל הוא תלייה של הקורבנות בחבלים מגשרים, בעודם בחיים, והשארתם שם למות מוות אטי ואכזרי. לצד כל אלה, בולט הקרטל בכך שהוא רואה עצמו "ממלא שליחות דתית ואידיאולוגית" בהגנה על העניים.

אנשיו מחלקים בשכונות מצוקה כסף וספרי תנ"ך, ומספקים להן הגנה מפני פושעים אחרים. בעשר השנים האחרונות, מאז החל לפעול במדינת מיצ'ואקן, במרכז מקסיקו, על חוף האוקיינוס השקט, קרטל "לה פמיליה" היה יעד מספר 1 של משטרת מקסיקו ורשויות המלחמה בסמים של ארה"ב.

"הקוף" נלכד במבצע מיוחד של אנשי הכוח הפדרלי המקסיקני, במדינת אגוואסקליינטס השכנה, ככל הנראה בעקבות מידע מודיעיני פנימי. הנשיא קלדרון צייץ בהודעת טוויטר: "המשטרה הפדרלית הנחיתה מכה אנושה על הפשע המאורגן. אחד מן הפושעים הגדולים ביותר נעצר. ברכותיי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ